Eksperci WHO w pilnie strzeżonym laboratorium w Wuhanie

Magdalena Targańska3 lutego, 202113 min

Zespół Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. genezy Covid-19 odwiedził w środę najlepiej w Chinach strzeżone laboratorium w Wuhanie, z którego według niektórych teorii spiskowych wydostał się koronawirus.

Eksperci WHO spędzili około 3,5 godziny w pilnie strzeżonym Wuhańskim Instytucie Wirusologii (WIV) – podała agencja Reutera. Według brytyjsko-amerykańskiego zoologa Petera Daszaka eksperci rozmawiali m.in. z dr Shi Zhengli, nazywaną „chińską Batwoman” z uwagi na jej prace nad koronawirusami atakującymi nietoperze.

„Ekstremalnie ważne spotkanie dziś z personelem WIV, w tym dr Shi Zhengli. Szczere, otwarte dyskusje. Kluczowe pytania zadane, odpowiedzi udzielone” – napisał na Twitterze Daszak, nie precyzując ich treści.

Wuhański instytut znalazł się w centrum spekulacji na temat pochodzenia Covid-19, ponieważ posiada laboratorium o najwyższym stopniu bezpieczeństwa biologicznego w Chinach i prowadzi m.in. badania nad koronawirusami.

Większość środowiska naukowego odrzuca teorie o wycieku z laboratorium, ale niektórzy spekulują, że patogen mógł być przedmiotem prowadzonych tam badań i w wyniku wypadku zakazić któregoś z pracowników – podała agencja Reutera.

Chińskie władze stanowczo zaprzeczają teoriom o wydostaniu się wirusa z laboratorium. Twierdzą również, że choć pierwsze infekcje wykryto w Wuhanie, sam wirus niekoniecznie pochodzi z tego miasta. Państwowe chińskie media spekulowały, że mógł tam przybyć na sprowadzanych z zagranicy mrożonkach.

Spotkania w Wuhan to kolejne z szeregu wizyt terenowych zespołu WHO w tym regionie Chin. Naukowcy przybyli tam w połowie stycznia i po przejściu 14-dniowej kwarantanny rozpoczęli pracę w terenie. Odwiedzili już m.in. targ Huanan, z którym wiązano wiele spośród pierwszych wykrytych przypadków Covid-19 oraz miejscowe Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

WHO zapewniała, że misja w Chinach nie ma na celu poszukiwania winnych wybuchu pandemii, lecz odpowiedzi na pytania o przejście koronawirusa ze zwierząt na ludzi, by lepiej zapobiegać przyszłym pandemiom. Organizacja studziła jednocześnie oczekiwania co do znalezienia tam jasnych dowodów w sprawie pochodzenia wirusa.

 

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

 • Johnfox

  3 lutego, 2021 at 10:55 am

  WHO IS WE – The Great Reset. Self-appointed world „leaders” – Did you vote them in?
  Self-appointed world „leaders”
  Did you vote them in?
  No, but they are making huge decisions that will/are affecting everybody.
  ==>> https://www.brighteon.com/9216dcdd-a34a-4711-a476-00c06091e42b <<==

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk