Prezydent Andrzej Duda spotkał się z członkami komisji ds. pedofilii

Magdalena Targańska2 lutego, 202116 min

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek z członkami Państwowej Komisji ds. Pedofilii – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Przewodniczący komisji Błażej Kmieciak przekazał PAP, że rozmowa dotyczyła m.in. wstępnych refleksji nt. kierunków zmian polskiego prawa w celu ochrony dzieci.

„Członkowie komisji przedstawili projekt zmian legislacyjnych zmierzających do zwiększenia ochrony prawnokarnej małoletnich pokrzywdzonych przestępstwami przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Rozmowa dotyczyła również formalno-organizacyjnych aspektów bieżących prac komisji” – poinformowano w komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta.

Jak zaś przekazał w rozmowie z PAP przewodniczący Kmieciak, komisja została zaproszona na spotkanie przez prezydenta Dudę. „Jest to dla nas bardzo ważne, gdyż jest to spotkanie po blisko pół roku od momentu rozpoczęcia funkcjonowania przez komisję. Przedstawiliśmy prezydentowi dotychczasowe działania, jakie podejmujemy zarówno od strony teoretycznej, badawczej, jak i praktycznej, okołoprocesowej” – powiedział.

„Przedstawiliśmy prezydentowi również specyfikę spraw, jakie do nas docierają oraz pewne wstępne refleksje dotyczące kierunków zmian polskiego prawa mających na celu ochronę małoletnich przed przemocą seksualną, w tym ochronę też w obecnej sytuacji pandemicznej, gdy występuje szczególnie narażenie na cyberprzemoc” – mówił Kmieciak. Jak dodał, „mamy różne pomysły, różne obserwacje – poszczególni członkowie komisji przedstawiali prezydentowi tego typu uwagi”.

Kmieciak sprecyzował, że „z naszej perspektywy kluczowe jest, aby polskie prawo karne jak najlepiej chroniło ofiarę, osobę małoletnią i była to wyraźna, i konkretna ochrona”. „W tym kontekście chodzi o szczególną ochronę małoletnich w czasie, w którym mogą paść ofiarą nadużyć seksualnych, które coraz częściej są kreowane i kierowane poprzez sieć” – wskazał.

Przewodniczący dodał, że nie ukrywa, iż ma nadzieję na współpracę z Kancelarią Prezydenta, choćby w zakresie inspiracji dla projektów zmian legislacyjnych.

„To było tego typu spotkanie, mam nadzieję, że nie ostatnie” – podkreślił przewodniczący komisji mówiąc o wtorkowych rozmowach w Kancelarii Prezydenta. Przypomniał, że niedawno – w końcu stycznia – członkowie komisji spotkali się już z prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim oraz komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem.

„W zgodnej opinii członków komisji oraz przedstawicieli Policji, wspólna i regularna praca może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa małoletnich poniżej lat 15. W tym celu została wyznaczona osoba z Komendy Głównej Policji do współpracy z Państwową Komisją ds. Pedofilii” – informowano po spotkaniu w KGP.

W końcu listopada ub.r. Państwowa Komisja ds. Pedofilii rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń o przypadkach przestępstwa pedofilii albo o ich ukrywaniu. Wniosek taki może złożyć każda osoba, która wie o takim przypadku. Wnioski można składać osobiście, e-mailem lub wysłać pocztą.

W ostatni piątek komisja przekazała, że trafiło do niej już blisko 90 spraw. W ponad 30 sprawach komisja skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Komisja ds. pedofilii utworzona została na mocy ustawy, która weszła w życie we wrześniu 2019 r. Jej powstanie zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki po emisji filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Nowo powołani członkowie komisji złożyli ślubowanie w lipcu 2020 r. W skład komisji wchodzi siedmiu członków reprezentujących: Sejm, Senat, prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka. (PAP)

 

autor: Marcin Jabłoński

Udostępnij:

Magdalena Targańska

One comment

  • zdzicho

    3 lutego, 2021 at 1:30 pm

    A co ma do tego duda, Konstytucja zabrania gwałcić dzieci czy przeciwnie? I kiedy Komisja ds rowerów? Komisja ds butelek zwrotnych? Może jakieś zapytanie do TK?

    Dlaczego do zwykłych czynów kryminalnych tworzone są spec Komisje!? Po co!? Dla tuszowania i konspirowania sprawców?

Leave a Reply

Koszyk