Oficjalne polskie statystyki: prawie tysiąc NOPów, pięć zgonów

Paweł Skutecki2 lutego, 202113 min

Po szczepieniu przeciw COVID-19 do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpłynęły dotąd zgłoszenia 926 niepożądanych odczynów, w tym 780 łagodnych i pięć zgonów.

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. roku. Wykonano ich dotąd ponad 1,2 mln.

Pierwszy ze zgłoszonych 926 niepożądanych odczynów poszczepiennych dotyczący preparatu przeciw COVID-19 zgłoszono 30 grudnia 2020 r. w powiecie kaliskim, w województwie wielkopolskim. Dotyczył kobiety, u której wystąpiło zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia.

Inne odczyny – poza zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia – jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, wymioty, a także zawroty głowy. Czasem niepożądane odczyny poszczepienne oznaczają śmierć, dotychczas zgłoszono takich NOPów pięć: 22 stycznia mężczyzna w Oleśnicy, 25 stycznia kobieta w Krakowie, 27 stycznia mężczyzna w powiecie ciechanowskim, 29 stycznia kobieta w powiecie brzezińskim, 29 stycznia kobieta w Mysłowicach.

Trzeba zaznaczyć, że podobnie jak w przypadku niepożądanych odczynów poszczepiennych będących efektem szczepień z zakresu obowiązkowego kalendarza obejmującego wszystkie polskie dzieci, tak i teraz oficjalne statystyki odbiegają od liczb, którymi dysponuje Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP. Według tej organizacji niepożądanych odczynów poszczepiennych oznaczających śmierć osoby zaszczepionej na dzisiaj jest w Polsce co najmniej siedemnaście przypadków.

(PAP) (pas)

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

 • Marcin

  3 lutego, 2021 at 8:05 am

  „Oficjalne polskie statystyki: prawie tysiąc NOPów, pięć zgonów”

  Strach pomyśleć jak wyglądają nieoficjalne!!!
  Zresztą to dopiero początek eksperymentu…
  Poczekajmy …

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk