Portugalia legalizuje eutanazję

Karol Kwiatkowski1 lutego, 20212 min

Parlament w Lizbonie zalegalizował eutanazję, prawo do śmierci osób nieuleczalnie chorych i permanentnie cierpiących. Portugalia będzie czwartym krajem UE i szóstym na świecie, w którym eutanazja stanie się legalna.

Portugalski parlament zatwierdził ustawę zezwalającą na „śmierć wspomaganą medycznie”, która uczyniłaby ten katolicki kraj czwartym w Europie, który zalegalizuje eutanazję, jeśli nowe prawo wejdzie w życie.

Projekt ustawy, który został przyjęty 136 głosami za, przy 78 głosach przeciw i 4 wstrzymujących się, zostanie przedstawiony do podpisania nowo wybranemu konserwatywnemu prezydentowi Marcelo Rebelo de Sousa.

Prezydent stanie przed trudnym wyborem. Może wyrazić zgodę, przesłać ustawę do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny lub skorzystania z prawa weta.

Ustawodawcy zatwierdzili ostateczne brzmienie przepisów zezwalających na eutanazję i samobójstwo z pomocą lekarza dla osób śmiertelnie chorych i ciężko rannych.

Po ich przyjęciu, zgodnie z procedurą parlamentarną, projekty ustaw przeszły przez komisje, w których ustalono procedury administracyjne i inne szczegóły procesu eutanazji i połączono w jeden akt prawny.

Konstytucja Portugalii stanowi, że życie ludzkie jest „święte”, chociaż aborcja jest legalna w tym kraju od 2007 roku.

Prezydent musi podjąć decyzję w najbliższych tygodniach. Parlament może odrzucić weto prezydenta, głosując po raz drugi w celu zatwierdzenia.

Eutanazja ma miejsce, gdy lekarz bezpośrednio podaje pacjentowi śmiertelne leki, podczas gdy samobójstwo wspomagane medycznie ma miejsce, gdy pacjenci sami podają śmiertelny lek pod nadzorem lekarza.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *