ZagranicaAustria/ W trakcie demonstracji związanych z pandemią koronawirusa zatrzymano 32 osoby

Karol Kwiatkowski1 lutego, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W trakcie demonstracji przeciwko państwowym restrykcjom antykoronawirusowym, które odbyły się w Austrii w sobotę i w niedzielę, policja tymczasowo zatrzymała 32 osoby, a wobec łącznie 2300 sporządziła wnioski o ukaranie – poinformował w poniedziałek austriacki minister spraw wewnętrznych Karl Nehammer.

Podczas interwencji na niedzielnych ulicznych protestach w Wiedniu obrażenia odniosło pięcioro policjantek i policjantów. Siłowy atak na funkcjonariuszy stanowił „absolutne przekroczenie granic” – ocenił szef MSW.

Według niego, weekendowe demonstracje ukazały, że ekstremiści, prawicowi radykałowie i negacjoniści globalnej pandemii gromadzili się wyłącznie po to, by pod płaszczykiem podstawowego prawa do wolności demonstrowania siać w społeczeństwie niepewność, okazywać lekceważenie względem niebezpiecznej pandemii i nie stosować się do uchwalonych przez rząd przedsięwzięć służących jej hamowaniu.

Zarówno skrajnie prawicowa, jak też skrajnie lewicowa scena w Austrii starają się wykorzystać stawiane przez pandemię szczególne wyzwania jako okazję do rozmiękczania struktur prawno-państwowych i propagowania własnych ideologii, przy czym „celem tych ugrupowań jest osłabienie austriackiej demokracji” – ostrzegł Nehammer.

Jak podał jego resort, w samym Wiedniu przejściowo aresztowano 13 demonstrantów i sporządzono 2 tys. wniosków o ukaranie, w tym 1766 wobec uczestników niedzielnych protestów, które zgromadziły 10 tys. ludzi. 18 tymczasowych zatrzymań dokonano w Tyrolu, a jednego w Górnej Austrii. Poza stolicą, wnioski o ukaranie dotyczą uczestników demonstracji w łącznie siedmiu austriackich krajach związkowych – czyli wszystkich poza legitymującym się najmniejszą liczbą mieszkańców Burgenlandem.

Około 1600 czyli ponad dwie trzecie wszystkich wniosków ma za podstawę złamanie podstawowych zasad ochrony przed pandemią, w tym obowiązku utrzymywania dystansu i noszenia maseczek. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwadzieścia − 10 =