Przedstawiciele WHO dojechali do Wuhan w poszukiwaniu genezy koronawirusa

Paweł Skutecki29 stycznia, 202114 min

Członkowie zespołu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), który przybył do Chin, by poszukiwać odpowiedzi w sprawie genezy koronawirusa, rozpoczęli w piątek spotkania z chińskimi naukowcami. Według WHO w planie są wizyty na targach, w laboratoriach i szpitalach.

„Pierwsze spotkania twarzą w twarz z kolegami. Korekta: maseczka w maseczkę, biorąc pod uwagę restrykcje medyczne. Dyskutujemy o programie naszej wizyty” – napisała na Twitterze członkini zespołu, wirusolog z Centrum Medycznego Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie Marion Koopmans.

Oczekuje się, że naukowcy spędzą w Chinach co najmniej dwa tygodnie i odwiedzą w tym czasie wuhański targ owoców morza Huanan, z którym wiązano wiele spośród pierwszych wykrytych przypadków Covid-19. Mają również złożyć wizytę w Wuhańskim Instytucie Wirusologii, z którego wedle jednej z krążących teorii miał się wydostać koronawirus. Chińskie władze stanowczo odrzucały te spekulacje.

Sprawa pochodzenia wirusa stała się kwestią polityczną. WHO zapewniała, że misja w Chinach nie ma na celu szukania winnych wybuchu pandemii i studziła oczekiwania związane z odnalezieniem przez zespół jasnych dowodów na pochodzenie koronawirusa. „Nie ma gwarancji odpowiedzi” – mówił w styczniu dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan.

„Ważne jest, aby pamiętać, że sukces tej misji i poszukiwania pochodzenia (koronawirusa) są w 100 procentach uzależnione od dostępu do właściwych źródeł (…) Niezależnie od tego, jak jesteśmy kompetentni, jak ciężko pracujemy i jak wielkich starań dołożymy, to będzie możliwe tylko przy wsparciu Chin” – powiedziała agencji Reutera uczestnicząca w misji duńska wirusolog Thea Fischer.

Administracja Stanów Zjednoczonych oskarżała Chiny o ukrywanie epidemii w jej początkowej fazie i wzywała do przejrzystego dochodzenia w sprawie pochodzenia koronawirusa. Krytykowała również warunki wizyty zespołu WHO, zgodnie z którymi wstępne czynności badawcze przeprowadzili chińscy naukowcy.

WHO ogłosiła na Twitterze, że po piątkowych spotkaniach z chińskimi naukowcami zespół rozpocznie „wizyty terenowe w Wuhanie i wokół niego”. „Zespół planuje odwiedzić szpitale, laboratoria i targi. Wśród wizyt terenowych będzie Wuhański Instytut Wirusologii, targ Huanan, laboratorium wuhańskiego CDC (Centrum Kontroli Chorób). (Członkowie misji) porozmawiają z osobami, które udzielały wcześniej odpowiedzi (na pandemię), i z niektórymi z pierwszych pacjentów z Covid-19” – napisano.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • Marcin

    29 stycznia, 2021 at 11:04 am

    Proponuje zacząć poszukiwania „tajemniczego nietoperza” od przeszukania laboratorium Pfizer-a w Wuhan. : )

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk