PolskaLockdown przedłużony do 14 lutego, ale będą czynne galerie handlowe

Karol Kwiatkowski28 stycznia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że przedłużamy zasady bezpieczeństwa w tzw. etapie odpowiedzialności. Będzie obowiązywał do 14 lutego; potem dalsze decyzje. Minister dodał, że od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że obecnie mniej niż 30 tys. łóżek szpitalnych jest przeznaczonych na walkę z COVID-19. Staramy się, by ta liczba malała po to, by te łóżka były szybko transferowane do systemu standardowej opieki zdrowotnej – powiedział Niedzielski.

Szef MZ podczas czwartkowej konferencji prasowej mówił m.in. o aktualnej sytuacji w szpitalach. Podkreślił, że hospitalizacje pacjentów covidowych spadły po raz pierwszy od bardzo długiego czasu poniżej 14 tys. Jak dodał, w szczytowym momencie pandemii wynosiły ponad 23 tys.

„Ogólna liczba łóżek, stanowisk z respiratorami dedykowanych w walce z COVID-19, również staramy się, by malała. (…) Na dzień dzisiejszy już mamy mniej niż 30 tys. łóżek przeznaczonych na walkę z Covidem. Do końca stycznia mamy takie deklaracje razem z wojewodami przygotowane, że ta liczba łózek spadnie do około 26 tysięcy, a robimy to po to, by te łóżka szybko były transferowane do systemu standardowego opieki zdrowotnej, tak byśmy także w kontekście innych chorób (…) mieli zdolność też do leczenia” – podkreślił.

„Otwieramy sklepy w galeriach handlowych, ale oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego” – poinformował w czwartek Niedzielski, dodając, że od 1 lutego wracamy do rozwiązania, które obowiązywało już w grudniu.

„Z naszych obserwacji wynika, że skutek epidemiczny tego działania nie był wyraźnie zauważalny, widać, że też nauczyliśmy się dbać o to, żeby trzymać dystans w tych sklepach, być w maseczkach (…), więc wydaje się, że przy tych parametrach pandemicznych, o których mówiłem na wstępie, takie rozwiązanie jest możliwe” – powiedział minister.

Jak dodał, rozwiązanie to jest „ostrożnym krokiem”. Wskazał, że kraje sąsiadujące z Polską, takie jak Słowacja czy Czechy, w pewnym momencie zdecydowały się na „odważne poluzowanie obostrzeń”, a potem „stawały się niestety niechlubnym liderem zachorowań”.

„To jest krok, który ostrożnie wykonujemy, po to, by umożliwić jednak taki stopniowy, bardzo powolny powrót do normalności” – podkreślił szef MZ.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dziewiętnaście − dwa =