Kosiniak-Kamysz: chcemy złożyć projekt ustawy ws. sędziów pokoju wspólnie z Kukiz’15

Karol Kwiatkowski27 stycznia, 20214 min

Jeżeli będzie taka wola – a wiem, że jest – będziemy chcieli złożyć projekt ustawy ws. sędziów pokoju wspólnie z Kukiz’15 – zapowiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Cieszę się, że prezes PSL nie zapomniał o projekcie sędziów pokoju opracowanym przez naszych ekspertów – mówi Paweł Kukiz.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL) zapowiedział w wywiadzie dla PAP, że jego ugrupowanie na przełomie stycznia i lutego złoży w Sejmie projekt ustawy ws. sędziów pokoju. „Byłaby to instytucja osoby zaufania społecznego, która rozpatrywałaby drobne sprawy” – podkreślił Zgorzelski.

Kosiniak-Kamysz pytany przez PAP o ten projekt powiedział, że jest to wspólny projekt PSL i Kukiz’15. „I chcielibyśmy go złożyć – jeżeli będzie taka wola, a wiem, że taka wola jest – wspólnie” – zapowiedział lider PSL.

„To jest ta sama filozofia sędziów pokoju, o której mówiliśmy w kampanii wyborczej. I będziemy chcieli te nasze zobowiązania realizować” – podkreślił szef ludowców. „Będziemy o tym na bieżąco informować, pewnie już wspólnie” – dodał.

Pozytywnie na propozycję prezesa ludowców odpowiedział lider Kukiz’15 Paweł Kukiz. „To jest dla mnie rzecz oczywista, ponieważ podpisaliśmy umowę wyborczą nie na miejsca w Sejmie, ale na realizację naszych postulatów, które ja noszę od lat i zawsze powtarzałem, że nie ma znaczenia, kto te postulaty będzie realizował i cieszę się, że Władysław Kosiniak-Kamysz nie zapomniał o projekcie sędziów pokoju, który opracowali eksperci Kukiz’15” – powiedział PAP Kukiz.

„Mam ogromną nadzieję, że przy kolejnych projektach dotyczących m.in. zmiany ordynacji wyborczej, zwiększenia roli referendów, PSL również będzie wspólnie z Kukiz’15 składało te projekty” – dodał.

Jeszcze do niedawna PSL i Kukiz’15 tworzyli wspólny klub parlamentarny: Koalicja Polska-PSL-Kukiz’15. Jednak pod koniec listopada ub. władze PSL zdecydowały o zakończeniu współpracy z posłami związanymi z Kukiz’15 m.in. z powodu głosowań, w których poparli oni przygotowaną przez PiS uchwałę Sejmu wspierającą działania rządu w zakresie negocjacji budżetowych w UE. Uchwałę poparło wówczas 231 posłów PiS i pięciu posłów Koalicji Polskiej związanych z Pawłem Kukizem, poza Agnieszką Ścigaj.

Po opuszczeniu klubu przez posłów Kukiz’15 zmieniono jego nazwę na Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści. Natomiast posłowie Kukiz’15 zapowiadają utworzenie koła poselskiego.

autor: Edyta Roś, Grzegorz Bruszewski

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk