GospodarkaBędziemy mieli 57 miliardów euro na odbudowę gospodarki. Na co wydamy te pieniądze?

Paweł Skutecki27 stycznia, 20214 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W ciągu dwóch najbliższych tygodni chcemy skierować Krajowy Plan Odbudowy do konsultacji społecznych – poinformowała w środę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dopinamy szczegóły tego planu – dodała.

W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie.

W TOK FM Jarosińska-Jedynak przypomniała, że KPO musi zostać przedłożone Komisji Europejskiej do końca kwietnia. „W tej chwili dopinamy szczegóły tego planu, pracujemy nad kamieniami milowymi i wskaźnikami, które będą pokazywały stopień realizacji tego planu” -powiedziała.

Przyznała, że będzie to nieco inny fundusz niż fundusze polityki spójności. „On będzie wypłacany i rozliczany przez KE na podstawie osiągnięcia kamieni milowych, więc te kamienie milowe chcemy teraz dopracować” – wskazała. Doprecyzowała, że chodzi o konkretne cele, które będziemy osiągali w związku z realizacją określonych w KPO reform.

Na uwagę, że inne kraje już przygotowały plany odbudowy, wiceminister podkreśliła, że Polska od listopada prowadzi z Komisją Europejską techniczne rozmowy nt. KPO. „KE zna zarysy naszego planu odbudowy, kwestie reform, które będą w jego ramach realizowane i powiązanych z nimi inwestycji. Te państwa, które złożyły KPO, to są zwykle zarysy, projekty, nie ma w nich konkretów, które będą realizowane. My zebraliśmy propozycje przedsięwzięć, żeby mieć rozeznanie, jakie potrzebne są obszary wsparcia” – wskazała.

Zapytana, kiedy KPO może być gotowy, odparła, że zarówno plan odbudowy, jak i Umowa Partnerstwa (dokument określający, w co zostaną zainwestowane Fundusze Europejskie w latach 2021-2027) muszą przejść konsultacje społeczne. „Chcielibyśmy skierować plan do konsultacji w ciągu najbliższych dwóch tygodni” – poinformowała.

Padło też pytanie, kiedy może się odbyć głosowanie w Sejmie nad ratyfikacją Funduszu Odbudowy i czy rząd będzie mógł w tej kwestii liczyć na poparcie większości. „Myślę, że głosowanie w zakresie ratyfikacji kwestii związanych z Funduszem Odbudowy najprawdopodobniej będzie się odbywać w pierwszej połowie tego roku. Za przygotowanie tych dokumentów odpowiedzialne jest Ministerstwo Finansów. Walczymy o środki na odbudowę, więc nie powinniśmy nie mieć zgodności w tym zakresie, bo każdemu z nas – niezależnie od opcji politycznej – zależy, żeby gospodarka jak najszybciej wróciła na normalne tory” – zaznaczyła Jarosińska-Jedynak.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

cztery × 4 =