[SONDAŻ] Niemal 60 proc. badanych nie umie wskazać lidera opozycji

Karol Kwiatkowski25 stycznia, 20214 min

Z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że 59,1 proc. badanych nie potrafi wskazać żadnego lidera opozycji. Politycy z najlepszymi wynikami w badaniu to Borys Budka, Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia.

Według sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie „Rzeczpospolitej”, dwa pierwsze miejsca zajmują politycy Koalicji Obywatelskiej, a trzecie Szymon Hołownia. Złą wiadomością dla całej opozycji jest to, że prawie 60 proc. badanych nie potrafi wskazać żadnego nazwiska.

Jak podkreśla „Rzeczpospolita”, ankieterzy nie podawali uczestnikom badania żadnych nazwisk do wyboru. To oni sami musieli wskazać, kogo uznają za lidera opozycji.

W efekcie takiego zabiegu szef PO Borys Budka uzyskał 12,6 proc. wskazań, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski niespełna 9 proc., a Szymon Hołownia (Polska 2050) – 8 proc. Kolejne miejsce zajmują Donald Tusk – 4,5 proc., Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,1, Adrian Zandberg – 1,3, tak jak i Krzysztof Bosak. Śladowy wynik uzyskała liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Marta Lempart – 0,4 proc., ale warto zauważyć, że dokładnie taki sam uzyskali doświadczeni politycy jak Grzegorz Schetyna czy Małgorzata Kidawa-Błońska – informuje Rzeczpospolita.

Należy zwrócić uwagę na wynik Donalda Tuska. Byłego premiera w roli lidera opozycji widzi 4,5 proc. badanych.

– Nie ma wielkiego zaskoczenia w tym, że ponad 59 proc. badanych nie umie wskazać żadnego lidera – uważa prof. Ewa Marciniak, politolożka z UW. – To symptomatyczne, ale nic nowego. Można jednak mówić o swoistej dwuwładzy: Borys Budka i Rafał Trzaskowski. Nie ma między ich wynikami dużej różnicy.

Szef IBRiS Marcin Duma w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej podkreśla, że wśród wyborców PiS wyraźnie większą popularność ma właśnie Budka – wskazuje go 22 proc., a Trzaskowskiego zaledwie 3 proc. wyborców PiS. Wątpliwe jest jednak, by ci respondenci deklarowali wskazania, które byłyby dla opozycji korzystne.

Sondaż wskazuje, że mimo dużej aktywności Hołowni i wyrównywania się notowań jego ruchu i PO, to wciąż Platforma ma status największej partii opozycji. – A powinna mieć status najlepszej, bo z wielkości nic jeszcze nie wynika – mówi politolożka. Duma dodaje, że wybór Hołowni może mieć charakter wyłącznie pragmatyczny. – On sam nie jest dla wyborców zbyt atrakcyjny – komentuje szef IBRiS.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk