Dr Sutkowski: dane epidemiczne są lepsze; powoli otwierałbym drzwi różnych sektorów

Karol Kwiatkowski25 stycznia, 202133 min

Dane epidemiczne są lepsze. Oby była to stała tendencja – powiedział PAP dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Ekspert powoli otwierałby drzwi różnych sektorów i godził się na aktywność w reżimie sanitarnym.

Badania potwierdziły 2419 nowych przypadków zakażeń SARS-CoV-2, najmniej od października. Zmarło 38 chorych – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

6 października 2020 r. liczba nowych zachorowań wyniosła 2236. Dzień wcześniej zdiagnozowano 2006 nowych chorych. Następnie przez kolejne dni i tygodnie liczba ta sukcesywnie rosła, aby w listopadzie dojść powyżej 27 tys.

„Kibicujemy wszyscy, aby spadki widoczne w ostatnich dniach były już tendencją. Liczba zakażeń rzeczywiście wyraźnie spada. Nieco mniej jest także zgonów. Oby był to zwiastun nieco lepszych miesięcy” – powiedział PAP Sutkowski.

W jego ocenie teraz jest właśnie czas na dialog z poszczególnymi branżami i wypracowanie sposobu ich otwarcia.

„Trzeba to robić, bo ludzie nie wytrzymują bardzo silnych obostrzeń. Do tego sytuacja epidemiczna w Polsce zaczyna na to pozwalać. Wdrażałbym konsekwentnie, ale powoli, pewne poluzowania. Trzeba otwierać drzwi różnych sektorów. Do tego potrzebna jest jednak zgoda w sprawie reżimu sanitarnego. Jeżeli z branżami się coś ustali, to przepisy muszą być bezwzględnie przestrzegane. Wszelkie naruszenia moim zdaniem winny oznaczać ogromne kary” – ocenił dr Sutkowski.

Jako pierwsze miejsce, które mogłoby zostać otwarte 1 lutego, wymienił galerie handlowe. Sposób swego myślenia o otwieraniu poszczególnych sektorów zarysował w skrócie myślowym: stoki, baseny, siłownie.

„W takiej kolejności — nieco symbolicznej — robiłbym to we wszystkich branżach. Wydaje się też, że np. muzea nie niosą ze sobą wielkiego zagrożenia ponownego wybuchu epidemii. Po nich otwierałbym w reżimie sanitarnym kina i teatry, a oczywiście na końcu miejsca masowych imprez” – dodał Sutkowski. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

3 comments

 • jakub

  25 stycznia, 2021 at 12:37 pm

  będą się tak bawić z ludźmi… tak długo jak im pozwolimy. koniec z tym. otwieramy.

  Reply

 • Leszek

  25 stycznia, 2021 at 12:40 pm

  Ta kolejność jest dobra.
  A może równolegle zamykaliby buzie tzw. doradcy, beneficjenci WHO?
  To byłaby kolejność najwłaściwsza.

  Reply

 • zdzicho

  25 stycznia, 2021 at 2:15 pm

  „Wszystkie parchy świata” skumały, że nastąpiło zmęczenie materiału i zaczynają kombinować jak wyjść z tego saka, go którego sami się zagnali. Bo jeszcze trochę, a nawet najgłupszy zaszczepiony goj zorientuje się kto z niego robi idiotę.

  W Stanach Zjudeczonych, od II WŚ żyje już trzecie pokolenie debili po wstrzykniętych im związkach aluminium! Oni tam już w ogóle nie kojarzą skutków z przyczynami.

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk