Prezydent o ustawie „mandatowej”: nie zaakceptuję ustawy niezgodnej z konstytucją, zwłaszcza jeśli chodzi o prawa obywatelskie

Karol Kwiatkowski22 stycznia, 202114 min

Decyzję w sprawie ustaw podejmuję, kiedy znajdą się na moim biurku – mówił prezydent Andrzej Duda pytany o projekt zakładający zniesienie możliwości odmowy przyjęcia mandatu. Na pewno nie zaakceptuję żadnej ustawy niezgodnej z konstytucją, zwłaszcza jeśli chodzi o prawa obywatelskie – dodał.

Na początku stycznia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt noweli Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, zakładający m.in. brak możliwości odmowy przyjęcia mandatu karnego, a jedynie możliwość zaskarżenia go potem do sądu. Obecnie, w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie.

O propozycję prezydent pytany był w piątek w TVN 24. „Z tego, co wiem, to tam trwają bardzo poważne dyskusje w Sejmie i są na tym tle bardzo poważne tarcia. Ja mam w zwyczaju pochylać się nad ustawami wtedy, kiedy znajdą się one na moim biurku i wtedy będę podejmował decyzję” – podkreślił Andrzej Duda.

„Na pewno nie zaakceptuję żadnej ustawy niezgodnej z konstytucją, zwłaszcza jeżeli chodzi o prawa obywatelskie” – dodał prezydent.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek pytana w środę na konferencji prasowej, czy już wiadomo, kiedy Sejm zajmie się tym projektem odparła, że najprawdopodobniej na posiedzeniu Izby planowanym 24 i 25 lutego.

W uzasadnieniu projektu, pod którym widnieją podpisy 32 posłów PiS, napisano m.in.: „Jak wskazuje praktyka, przeważająca większość spraw o wykroczenia wnoszonych do sądu w związku z odmową przyjęcia mandatu przez sprawcę kończy się wydaniem prawomocnego wyroku skazującego”. „Poza tym odmowa przyjęcia mandatu przez sprawcę niejednokrotnie ma charakter impulsywny i nieprzemyślany, a w konsekwencji powoduje konieczność podjęcia szeregu czynności związanych z wytoczeniem oskarżenia w sprawie o wykroczenie” – czytamy.

Dlatego – jak napisano – „z tych względów proponuje się przyjęcie założenia, że grzywna nałożona mandatem karnym przez funkcjonariusza staje się wykonalna na dotychczasowych zasadach, a ukarany nie może odmówić przyjęcia mandatu”. W uzasadnieniu wskazano, że ukarany będzie mógł zaskarżyć w ciągu siedmiu dni do sądu rejonowego nałożony mandat karny – w zakresie zarówno co do winy, jak i co do kary.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • zdzicho

  23 stycznia, 2021 at 12:02 am

  Wg konstytucji na straży konstytucji stoi żydowskie gówno rzadkie o nazwie DUDA, któremu zupełnie nie przeszkadza już blisko roczny permanentny stan tejże konstytucji obsrywania przez warszawski JUDENRAT!

  Ba łamania też orzeczenia TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO!

  Czy żydowskie gówno rzadkie o nazwie DUDA słyszało o tym orzeczeniu zakazującym mordowania dzieci przez państwowe służby o szyderczej nazwie ZDROWIA!?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk