Proboszcz parafii w Gołuchowie podejrzany o molestowanie nieletniej

Magdalena Targańska21 stycznia, 20213 min

Ksiądz z parafii w Gołuchowie został zawieszony w wykonywaniu urzędu proboszcza w zw. z wszczętym postępowaniem kanonicznym dotyczącym oskarżeń duchownego o czyny przeciwko szóstemu przykazaniu dekalogu (nie cudzołóż) z osobą niepełnoletnią poniżej 18. roku życia.

Informację o postępowaniu kanonicznym wobec księdza przekazał w czwartek w odpowiedzi na pytanie PAP rzecznik prasowy kurii diecezji kaliskiej ks. Marcin Papuziński.

Jak wyjaśnił, oznacza to, że na czas dochodzenia proboszcz parafii w Głuchowie został odsunięty od administrowania parafią i jakiejkolwiek pracy duszpasterskiej. Dodał, że dochodzenie wstępne zakończono a dokumentację został przekazana za pośrednictwem Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie do Stolicy Apostolskiej. Administratorem parafii w Gołuchowie został ks. Piotr Przybył.

Zawiadomienie w sprawie molestowania wpłynęło także do Prokuratury Rejonowej w Krotoszynie.

„Na razie ma ono ogólny charakter i nikomu nie postawiono zarzutów. Materiał wymaga zweryfikowania w formie procesowej. Niezbędne jest tutaj skierowanie wystąpienia do sądu o przeprowadzenie przesłuchania osób. Jeżeli zgromadzony materiał pozwoli na podjęcie decyzji co do dalszych działań, to wtedy będzie można mówić o konkretnych decyzjach w sprawie” – powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler powiedział PAP.

W postępowaniach o charakterze seksualnym – wyjaśnił Meler – poszkodowanego najpierw przesłuchuje się przed sądem z udziałem prokuratora, żeby w razie czego uniknąć wtórnej wiktymizacji.

„Na tej podstawie powstaje materiał dowodowy, następnie zostaje on poddany ocenie przez prokuratora, który formułuje zarzuty lub sprawę umarza” – wyjaśnił Meler.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk