Brytyjski koronawirus zidentyfikowany w Małopolsce

Paweł Skutecki21 stycznia, 202112 min

Laboratorium genXone zidentyfikowało brytyjski szczep koronawirusa u chorego z województwa małopolskiego. Informacje o swoim odkryciu Laboratorium podało na Twitterze, oficjalnie potwierdzili je także w czwartek pracownicy firmy w rozmowie z PAP.

Jak przekazano PAP w biurze Laboratorium genXone, brytyjską odmianę koronawirusa wykryto w jednej ze 100 próbek przekazanych do badania przez spółkę Diagnostyka. Próbki pochodziły z całego kraju. Próbka, która zawiera materiał genetyczny brytyjskiej odmiany koronawirusa, należy do pacjenta z Małopolski.

„Mamy materiał genetyczny, ale bez informacji o pacjencie” – powiedziano PAP w Laboratorium.

Informację o wynikach Laboratorium podał wcześniej portal Onet.

Dział badawczo-rozwojowy Laboratorium genXone prowadzi projekt sekwencjonowania koronawirusa, w ramach którego próbuje poznać zmienność, mutację koronawirusa.

GenXone ma siedzibę w Złotnikach w woj. wielkopolskim. To komercyjna spółka o zasięgu międzynarodowym.

Według części naukowców, brytyjska odmiana koronawirusa (B.1.1.7), którą zidentyfikowano w grudniu w Anglii, jest dwukrotnie bardziej zaraźliwa niż obecnie dominująca wersja wirusa. Jak przewiduje amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), do końca marca mutacja odpowiadać będzie za ponad 50 procent wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych.

Wyniki analiz sekwencjonowania koronawirusa są dostępne na stronie internetowej GISAID.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • zdzicho

    21 stycznia, 2021 at 2:18 pm

    Co prawda jeszcze nikt nie widział tego ani zresztą żadnego wirusa, ale każdy humbug jest dobry, żeby uwalić Pitonia i jego VETO! Ot, takie tam gudłajskie sztuczki. Jutro, pojutrze, będą już pierwsze trupy i aresztowania górali.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk