W środę poznamy rządowy program pomocy psychiatrycznej dla dzieci

Paweł Skutecki19 stycznia, 20213 min

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił mnie, że przygotowywany jest specjalny program pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci; szczegóły będą podane w środę – poinformował we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Podczas sesji pytań i odpowiedzi, w której obok prezydenta udział wzięli również minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz szef KPRM, pełnomocnik rządu ds szczepień Michał Dworczyk, padło m.in. pytanie, dlaczego w kraju, w którym około 630 tys. dzieci wymaga wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego w pięciu województwach nie funkcjonuje żaden oddział psychiatryczny dla dzieci w kryzysie.

Prezydent odpowiedział, że ta kwestia była już poruszona w poprzednim tygodniu podczas spotkania z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.

„Mówiliśmy wtedy o dzieciach i młodzieży. I mówiłem – ponieważ też się ta kwestia pojawiła – że jestem właśnie po rozmowie z panem premierem Mateuszem Morawieckim, gdzie pan premier mnie zapewnił, że jest przygotowywany specjalny dedykowany program pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci” – podkreślił Duda.

Jak dodał, zagadnienie to będzie jeszcze w tym tygodniu przez premiera i ministra omawiane. „Ta kwestia jest w tej chwili poruszana, jest podjęta jako kwestia bardzo ważna w działalności polskiego rządu, także w mojej działalności, a szczegóły będą podane państwu do wiadomości jeszcze w tym tygodniu” – powiedział prezydent.

Dodał, powołując się na Dworczyk, że informacje w tej kwestii podaną zostaną „nawet jutro”. Wcześniej we wtorek Dworczyk poinformował, że w środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawią program wsparcia psychiatrii dziecięcej.

Prezydent zapewnił, że sprawa pomocy psychiatrycznej dla dzieci nie jest bagatelizowana. „Życie i zdrowie psychiczne dzieci jest dla nas niezwykle istotne. Zapewniam, że rozumiemy doskonale wszystkie uwarunkowania, jakie wiążą się z pandemią koronawirusa i trudną sytuacją dzieci i młodzieży. Zapewniam, że podjęte zostaną tutaj środki zaradcze. Także i środki finansowe na to – oprócz działań instytucjonalnych – z całą pewnością też się znajdą” – zadeklarował Duda. (PAP)

autor: Edyta Roś

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *