NIK sprawdzi policję

Karol Kwiatkowski19 stycznia, 20213 min

Działania Najwyższej Izby Kontroli dotkną w tym roku kluczowych spraw publicznych. Marian Banaś reaguje na zawiadomienia posłów opozycji – donosi wtorkowa „Rzeczpospolita”. „W szerokim planie swoich kontroli na 2021 rok NIK zawarł m.in. policję” – czytamy w gazecie.

„Rzeczpospolita” zaznacza, że to może być jedna z najważniejszych kontroli w tym roku. Jak dowiedziała się gazeta, prezes Marian Banaś zapewnił, że uwzględni w niej też postulaty szefa Klubu Lewicy Krzysztofa Gawkowskiego.

„Poseł zwrócił się do Banasia z wnioskiem, by NIK skontrolowała Komendę Główną Policji, by sprawdzić konkretnie, jak przy działaniach prewencyjnych wykorzystywane są środki przymusu bezpośredniego oraz czy doszło wtedy do nieprawidłowości” – pisze gazeta.

„Otrzymałem pismo od prezesa Banasia z potwierdzeniem, że moje postulaty będą przedmiotem kontroli. Wielokrotnie podczas demonstracji widać było, że policja nadużywa pałek teleskopowych czy kajdanek. Nie może być tak, że z jednej strony szef MSWiA do tego zachęca, a z drugiej nie ma nad tymi działaniami kontroli” – mówi „Rz” Gawkowski.

Dziennik przypomina, że – jeśli chodzi o obszary działalności – kontrole NIK na 2021 r. zostały już ogłoszone.

„Najważniejszym tematem, jakim zajmie się NIK w 2021 r., będzie wpływ pandemii na funkcjonowanie państwa. Sprawdzimy wszystkie obszary, które mogły zostać dotknięte przez pandemię. Sprawdzimy, jak radziły sobie szpitale, szkoły i administracja publiczna. Sprawdzimy skuteczność tarcz antykryzysowych. Ale naszą ambicją będzie również wskazanie szans na wypracowanie takich rozwiązań, które będą mogły zabezpieczyć państwo przed skutkami podobnych kryzysów w przyszłości” – mówił w klipie wideo zapowiadającym rok prezes Izby Marian Banaś, o czym przypomina gazeta.

„Rz” dodaje przy tym, że NIK zapowiedział również kontrole w takich sferach jak energetyka, wojsko czy kwestie promocji Polski w świecie. „Łącznie NIK planuje 103 główne kontrole na ten rok” – podkreśla dziennik. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk