Handlował „szczepionkami” i wynikami testów na COVID-19

Paweł Skutecki19 stycznia, 20213 min

Funkcjonariusze z Komendy Głównej Policji wraz z kolegami z komendy wojewódzkiej w Katowicach przeszukali pomieszczenia 26-latka z Katowic, który oferował do sprzedaży szczepionki na COVID-19 oraz zaświadczenia o negatywnym wyniku testów na zakażenie koronawirusem.

„W styczniu br. w trakcie monitorowania sieci Internet pod kątem sprzedaży produktów związanych z COVID-19 funkcjonariusze operacyjni Biura do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji natrafili na ogłoszenia związane z oferowaniem +nowej szczepionki na COVID-19 w formie ampułko-strzykawki+ oraz +negatywne testy COVID-19+. Analiza zgromadzonych materiałów pozwoliła wytypować 26-letniego programistę z Katowic” – podała we wtorek KGP.

Jak dodali policjanci, przeprowadzone działania to efekt współpracy specjalistów ds. cyberprzestępczości KGP, komendy wojewódzkiej w Katowicach i komendy stołecznej „ukierunkowanej na zwalczanie nielegalnego handlu podrobionymi szczepionkami na COVID-19”.

Policja na razie nie zdradza, czy u 26-latka faktycznie znaleziono szczepionki lub ich podróbki, czy też mężczyzna ograniczał się do oferowania takich wyrobów. Nie wiadomo też, czy i jakie mężczyzna usłyszał zarzuty.

„Sprawa ma charakter rozwojowy i na tym etapie nie możemy informować o szczegółach prowadzonego postępowania” – odpowiedział na pytania PAP podkom. Antoni Rzeczkowski z Wydziału Prasowo-Informacyjnego Biura Komunikacji Społecznej KGP.

Policjanci przypominają, że szczepionka na koronawirusa jest bezpłatna i dostępna w punktach realizujących szczepienia w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. „Pamiętajmy, używanie produktu leczniczego o niewiadomym pochodzeniu może być niebezpieczne dla życia i zdrowia” – apeluje KGP.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk