PolskaRząd chce budować „jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia”

Paweł Skutecki18 stycznia, 202118 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Dla mnie jest rzeczą kluczową, żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia, oparty o najnowsze rozwiązania medyczne – powiedział w poniedziałek w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu odwiedził Śląski Uniwersytet Medyczny, gdzie w kampusie uczelni w katowickiej dzielnicy Ligota dobiega końca budowa tzw. biobanku oraz kompleksu laboratoriów w ramach Centrum Badawczo-Wdrożeniowego Silesia LabMed. Obecnie zakończyły się tam prace budowlane i laboratoria czekają na wyposażenie.

„Panowie rektorzy powiedzieli mi, że do takiego centrum, jakie tutaj tworzymy, będzie można przyciągać naukowców z całego świata. W takim centrum, jakie tu jest tworzone, na Śląsku, będzie można wręcz stworzyć szczepionkę. To są najnowsze techniki, najnowsze technologie medyczne, które będziemy tutaj wykorzystywać” – podkreślił Morawiecki.

„Z ogromną dumą mogę obserwować prace, które tu się toczą, przy powstaniu tej jednostki medycznej, bo przecież Śląsk, który słynie z przemysłu, z innowacji przemysłowych, jest równie znany na całym świecie z innowacji w medycynie” – zaznaczył.

„Wiemy doskonale, że XXI w., a już w szczególności ta dekada, która właśnie się zaczyna, to dekada podnoszenia jakości naszej służby zdrowia i podnoszenia naszych możliwości w medycynie” – dodał szef rządu. „Serce rośnie, kiedy można było porozmawiać o takich projektach, jak ten, który tutaj, na Śląsku, jest tworzony” – ocenił.

Nawiązał do dorobku prof. Zbigniewa Religi czy prof. Mariana Zembali w dziedzinie leczenia chorób serca czy prof. Adama Maciejewskiego w dziedzinie chirurgii rekonstrukcyjnej.

„Dumni jesteśmy z tych polskich osiągnięć, z tego że Polka (dr Mariola Fotin-Mleczek – PAP) kieruje jednym z zespołów CureVac, pracujących nad szczepionką. Dumni jesteśmy z naszych osiągnięć z przeszłości, z Hilarego Koprowskiego, naszego rodaka, który wymyślił szczepionkę na polio. Ale przede wszystkim chcemy, żeby te nowe rozwiązania były tworzone tutaj” – zaakcentował.

Zastrzegł przy tym, że zakresu komplikacji technologii, które będą powstawały w nowej bazie naukowej w Katowicach, nie sposób oddać na krótkim briefingu. „Mogę tylko powiedzieć, że będą to technologie genetyczne ratujące życie dzieci, ludzi, którzy bez nich byliby w niezwykle ciężkim, bardzo ciężkim położeniu” – powiedział.

Premier oświadczył, że dla niego „jest rzeczą kluczową, żebyśmy w Polsce budowali jeden z najnowocześniejszych systemów ochrony zdrowia, ale także oparty o najnowsze rozwiązania medyczne”. „Żebyśmy budowali takie centra wdrożeniowe, jak właśnie to, tu na Śląsku. Bardzo się cieszę, że znajduje się grono wspaniałych profesorów, fachowców, którzy mają nie tylko pasję i doświadczenie, ale przede wszystkim wiarę, że w Polsce może coś wspaniałego, najnowocześniejszego powstać” – wskazał.

„My tę wiarę będziemy z całą pewnością wspierać poprzez działania finansowe, także rządu polskiego – bo to śląskie laboratorium tworzy się ze wsparciem środków unijnych, ale także środki krajowe są i będą tu angażowane w dużej wysokości – bo wierzę, że zatrzymanie potencjału polskiej nauki, polskiej medycyny, jest przyszłością dla polskiej służby zdrowia: czymś, co wytyczy kierunek rozwoju nie tylko medycyny, ale też coraz potężniejszego sektora gospodarki narodowej, jaką jest szeroko rozumiana służba zdrowia” – zadeklarował Morawiecki.

Premier podziękował kadrze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego za powstający w tej uczelni projekt. Ocenił, że badania genetyczne, będące przyszłością medycyny, „mogą z tego śląskiego serca bić na całą Polskę i całą Europę” – ponieważ będą jednymi z najnowocześniejszymi w Europie i na świecie. „To na pewno będzie duma Śląska i duma całej Polski” – zakończył.

W Katowicach-Ligocie w ramach Silesia LabMed powstaje biobank, czyli bank komórek i tkanek z kompleksem wysokospecjalistycznych laboratoriów. Badane w nich mają być np. leki służące leczeniu pęcherzycy i różnych schorzeń rogówki.

Według wcześniejszych informacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach Centrum Badawczo-Wdrożeniowe Silesia LabMed zakłada ogółem modernizację i wyposażenie pomieszczeń laboratoryjnych w Zabrzu, wybudowanie i wyposażenie obiektu w Katowicach-Ligocie, a także stworzenie sieci laboratoriów prowadzących badania nad wpływem czynników środowiskowych w regionie na rozwój i przebieg różnych schorzeń.

Projekt Silesia LabMed – dofinansowany środkami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – ma wartość ponad 106 mln zł, z czego ponad 69 mln zł pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.(PAP)

autorzy: Mateusz Babak, Marta Rawicz

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

 • zdzicho

  18 stycznia, 2021 at 10:05 pm

  Jeśli będzie 'budował' tak jak Szpital Narodowy na Stadionie Narodowym to od razu możemy ogłosić upadłość und bankructwo.

  A’propos, co tam się na Narodowym dzieje poza śpiewactwem i stepowaniem 'śmiertelnie chorych' i balangowaniem obsługi w najdroższym hotelu?

  Dla przyzwoitości powinni podać pavulon choćby z 10 „chorym'. Niech ktoś wreszcie zdechnie na ten vidoc! .. ee.. na covid oczywiście!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

11 + 14 =