Wiceminister Buda: musimy przygotować się na 3. falę

Magdalena Targańska17 stycznia, 20218 min

Musimy się przygotować na 3. falę zakażeń koronawirusem; wierzę w mądrość przedsiębiorców – rozsądni wystartują o pomoc finansową i będą spokojnie czekać – powiedział w niedzielę wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

W czwartek odbyła się konferencja prasowa zrzeszającej przedsiębiorców inicjatywy Góralskie Veto. Jej członkowie podkreślają, że wielu przedsiębiorców z Podhala, w tym kwaterodawcy i gestorzy stacji narciarskich, zamierza otworzyć swoje działalności po 17 stycznia. „Mamy prawo do normalnego życia. To prawo jest niezbywalne i zamierzamy normalnie żyć, normalnie pracować. Postanowiliśmy dać impuls, żeby wszystko otworzyć i nie przejmować się rebelię w rządzie warszawskim. Rebelią, która niszczy porządek prawny Rzeczypospolitej i niszczy Polaków i polską własność. Zamierzamy wszystko otworzyć” – mówił w czwartek lider ruchu Sebastian Pitoń.

„Dzisiaj odnotowujemy zwyżkę zakażeń, wynikającą z okresu świąteczno-noworocznego i musimy się przygotować na trzecią falę zakażeń, która może być na poziomie kilkudziesięciu tysięcy (osób dziennie – PAP)” – ostrzegł wiceminister w niedzielę podczas rozmowy w TVP Info. Tłumaczył, że to ze względu na obawy przed 3. falą „mamy ograniczenia hotelarskie i restauracyjne, żeby nie wygenerować kolejnej fali”. „Styczeń jest wyjątkowym czasem, żeby uspokoić sytuację z punktu widzenia wydolności systemu opieki zdrowotnej i wzrostu zakażeń, żeby nie przełożyło nam się to na wydłużoną drugą i trzecią w lutym i w marcu” – mówił.

Wyraził nadzieję, że utrzymanie rygorów dawałoby szansę na luzowanie obostrzeń. „Jeżeli do końca stycznia rzeczywiście będziemy w tych rygorach, to jest szansa na to, żeby otwierać przedsiębiorstwa i normalnie zafunkcjonować od lutego czy od połowy lutego” – przekonywał.

Buda zaznaczył, że potrzebna jest „odpowiedzialna polityka” rządu. „Nie możemy patrzeć, że dzisiaj jest 6 tys. zakażeń, bo w sierpniu mieliśmy 2 tys. zakażeń, a druga fala była na poziomie 30 tys. Więc jeżeli dzisiaj startujemy w trzecią falę z poziomu 5 i 6 tys., to trzeba być bardzo ostrożnym” – przypomniał.

Wiceminister przekonywał „wszystkich, którzy chcą wyrównać swoje straty”, do uruchomionej w piątek Tarczy 2.0, która według niego spotkała się „z gigantycznym zainteresowaniem”. „To są konkretne pieniądze na przeżycie z punktu widzenia obrotowego, czyli na kapitał obrotowy, żeby utrzymać miejsca pracy i utrzymać całe przedsiębiorstwo. I te pieniądze idą w dziesiątkach tysięcy do nawet milionów, jeżeli chodzi o duże przedsiębiorstwa” – powiedział.

„Wierzę w mądrość przedsiębiorców, bo myśmy pokazali po pierwszej fali, że naprawdę jesteśmy w stanie wystawić – tak jak w 2008-2009 roku, gdy bezrobocie było na poziomie 13 proc. – nie 9 mld zł; myśmy wystawili 200 mld” – powiedział.

Nawiązał też do apelu lidera Góralskiego Veta. „Wierzę w to, że nikt nie będzie słuchał pana Pitonia, żeby otwierać przedsiębiorstwa” – mówił. Przestrzegał jednocześnie przedsiębiorców przed ryzykiem pandemii lokalnej.

„Jeżeli ja zaproszę do swojej restauracji ludzi, to wywołałam pandemię lokalną, która doprowadzi do sytuacji, w której w moim szpitalu powiatowym, czy też szerzej, nie będzie miejsc w szpitalach, w związku z tym oni (zakażeni) nie będą się leczyć. Czy ktoś chce wziąć za to odpowiedzialność? Myślę, że rozsądni ludzie wystartują do ZUS-u, wystartują do PFR-u o pomoc finansową, i będą spokojnie czekali” – powiedział Buda.

Od piątku do 28 lutego 2021 roku przedsiębiorcy mogą składać wnioski o subwencję finansową z tarczy PFR 2.0. Pomoc jest skierowana do firm działających pod 45 kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Chodzi m.in. o restauracje, hotele, firmy turystyczne, zajmujące się kulturą, florystyką, a także o drukarnie, introligatornie i te z sektora edukacji.

W piątek wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin odnosząc się do zapowiedzi przedsiębiorców, którzy mimo obostrzeń zamierzają otworzyć swoje biznesy stwierdził, że najdotkliwszą dla nich karą będzie wyłączenie z tarczy branżowej i tarczy PFR 2.0. Przypomniał, że tarcza 2.0 przewiduje 13 mld zł pomocy dla określonych rodzajów działalności oraz umorzenia danin na kwotę 7 mld zł, co w sumie daje 20 mld zł.

Według Gowina, pierwsze pieniądze z tej puli w poniedziałek powinny być już na kontach firm. Nie wykluczył, że rządowa pomoc trafi do kolejnych rodzajów działalności gospodarczej. „Jeśli sytuacja pandemiczna nie poprawi się w kolejnych miesiącach, będziemy przedłużać albo rozszerzać programy pomocowe” – dodał wicepremier. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk