Spychalski o protestach przedsiębiorców: sytuacja wielu branż – trudna

Magdalena Targańska17 stycznia, 20215 min

Sytuacja wielu branż jest trudna, podbramkowa. Trzeba pomagać, szukać odpowiednich rozwiązań, które w tej trudnej sytuacji dadzą możliwość przetrwania jak największej grupie przedsiębiorstw – powiedział w niedzielę rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Pytany w Polsat News o pojawiające się coraz częściej protesty przedsiębiorców przeciw rządowym obostrzeniom związanym z koronawirusem Błażej Spychalski powiedział: „oczywiście sytuacja jest trudna, sytuacja jest skomplikowana – wszyscy o tym wiemy”.

„Nigdy w historii nowożytnej nie było takiej sytuacji, żeby państwa musiały się mierzyć z taką sytuacją pandemiczną, że trzeba zamykać gospodarkę – z sytuacją, gdzie przede wszystkim trzeba skupić się na ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego” – mówił rzecznik prezydenta.

Zaznaczył, że „częściowo zamknięta gospodarka powoduje, że są problemy w różnego rodzaju firmach”. „Państwo jest od tego, rząd jest od tego, żeby reagować na te kwestie. Tylko podchodźmy do wszystkiego z rozsądkiem i racjonalnością. Tam, gdzie są jakieś błędy czy niedopatrzenia, powinniśmy to naprawiać – i to nie ulega wątpliwości” – przekonywał Spychalski.

Rzecznik prezydenta zwrócił uwagę, że „funkcjonujemy w warunkach ograniczonych możliwości”. „Przecież to nie jest tak, że państwo może w nieskończoność finansować postój przedsiębiorstw. Musimy czynić wszystko, żeby jak najszybciej te przedsiębiorstwa mogły zacząć funkcjonować na nowo. I teraz dochodzimy do tego, co się niedawno rozpoczęło – Narodowy Program Szczepień – bo nikt nie ma wątpliwości, że tylko poprzez szczepienia możemy ostatecznie pokonać koronawirusa” – argumentował.

Jego zdaniem „powinniśmy czynić wszystko, żeby ten Narodowy Program Szczepień się powiódł, by jak najszybciej wyszczepić jak największą grupę ludzi i żebyśmy mogli wrócić do normalnego funkcjonowania”.

„Dziś sytuacja wielu branż jest trudna, powiedziałbym – podbramkowa” – ocenił rzecznik prezydenta i zaapelował, by tym branżom pomagać.

„Z doświadczenia ostatnich dni mogę powiedzieć, że niedawno do pana prezydenta zgłosiła się branża przewozów autokarowych. Branża, która jest bardzo dużą branżą – to jest potentat na rynku europejskim. Polacy właściwie rynek europejski w jednej czwartej opanowali. I ta branża była w bardzo trudnej sytuacji w związku z umowami leasingowymi, które mają zaciągnięte” – mówił Spychalski. Dodał, że ta branża „nie chciała, żeby państwo finansowało im leasing, żeby to spłaciła”.

„Ta branża mówiła tak: drodzy państwo, dajcie nam instrument, żebyśmy mogli np. poprzez pożyczki ten leasing sobie spłacać” – powiedział. „I wypracowaliśmy konkretne rozwiązanie ze stroną rządową, z Agencją Rozwoju Przemysłu – i taki instrument dla tej branży został stworzony, dzięki któremu ta branża może dalej funkcjonować, może przetrwać” – podkreślił rzecznik prezydenta.

„Trzeba pomagać, trzeba szukać odpowiednich rozwiązań, trzeba szukać takich instrumentów, które w tej trudnej sytuacji dadzą możliwość przetrwania jak największej grupie przedsiębiorstw” – przekonywał Błażej Spychalski.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk