Kosiniak-Kamysz zapowiedział cykl konkursów popularyzujących wiedzę o Witosie

Magdalena Targańska17 stycznia, 20216 min

Ogłoszenie cyklu konkursów popularyzujących wiedzę o Wincentym Witosie zapowiedział w niedzielę prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości w Wierzchosławicach k. Tarnowa, rodzinnej wsi przywódcy ruchu ludowego.

W niedzielę w Wierzchosławicach odbyły się uroczystości z okazji 147. rocznicy urodzin Wincentego Witosa. Uczestniczyli w nim przedstawiciele PSL, a także członkowie rodziny i organizacji popularyzujących wiedzę o b. premierze z czasów XX-lecia międzywojennego.

Jak podkreślił Kosiniak-Kamysz, Wincenty Witos na pierwszym miejscu stawiał powszechną edukację, jako warunek pomyślnego rozwoju państwa. „Był on człowiekiem, który żądał i pragnął wiedzy dla wszystkich obywateli w Polsce, nie tylko dla wybranych” – wskazał prezes PSL.

Niesienie „kaganka oświaty” – mówił Kosiniak-Kamysz – „to jest wielkie wyzwanie także dzisiaj w czasach, gdy kłamstwo się panoszy, gdzie fejknews wygrywa z prawdą, gdzie wygrywa manipulacja sterowana czasem z bardzo małych ośrodków, a czasem ogólnoświatowych”.

Jak zapowiedział, w tym roku Forum Młodych Ludowców, przy wsparciu PSL oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa uruchomi serię konkursów wiedzy o Witosie i ruchu ludowym w Polsce. „Ten rok poświęcimy na edukację w tym względzie, na mówienie prawdy o samym Witosie, na pokazywanie prawdy o XX-leciu międzywojennym, ale także o historii najnowszej” – zapowiedział Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL, przypominając starania jego ugrupowania o zamazanie tzw. wyroku brzeskiego z 1932 r. na Wincentego Witosa i jego współpracowników poinformował, że Rzecznik Praw Obywatelskich skierował sprawę kasacyjną tego orzeczenia do Sądu Najwyższego.

„To jest nasze wielkie zobowiązanie i są dobre sygnały, które płyną, że ta sprawa może się niedługo rozpocząć i mieć swój bieg. Liczymy oczywiście na wyrok kasacyjny, na zmazanie hańby sądu brzeskiego” – podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Według niego nie „nie można mówić o zadośćuczynieniu, o wyrównaniu rachunków krzywd, o sprawiedliwości społecznej, dziejowej i politycznej, bez oczyszczenia Wincentego Witosa i innych skazanych w procesie brzeskim”. „To sprawa bardzo poważna, nie tylko o wymiarze politycznym, ale też przestrogi na przyszłość” – zaznaczył prezes PSL.

Wincenty Witos urodził się w 1874 r. Był politykiem – jednym z przywódców Centrolewu, działaczem ruchu ludowego, trzykrotnym premierem. W Stronnictwie Ludowym działał od 1895 r. Po aresztowaniu we wrześniu 1930 r. przez władze sanacyjne, osadzony był w twierdzy brzeskiej.

Proces brzeski był konsekwencją represyjnych działań podjętych przeciwko opozycji przez marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 r. Działania te były jego reakcją na coraz większą aktywność stronnictw tzw. Centrolewu – antysanacyjnej koalicji powstałej w 1929 r., w skład której wchodziły: Polska Partia Socjalistyczna, Polskie Stronnictwo Ludowe „Wyzwolenie”, Polskie Stronnictwo Ludowe „Piast”, Stronnictwo Chłopskie oraz Narodowa Partia Robotnicza.

Wobec więzionych w Brześciu kilkunastu parlamentarzystów stosowano wyjątkowe szykany. Proces rozpoczął się 26 października 1931 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie. Odbyło się ponad 50 rozpraw. 13 stycznia 1932 r. zapadły wyroki. Wincenty Witos został skazany na półtora roku więzienia. Później odbyły się także rozprawy apelacyjne. Ostatecznie Sąd Najwyższy postanowił 5 października 1933 r. o utrzymaniu wyroków. Wincenty Witos był jednym z tych skazanych w procesie brzeskim, którzy wybrali emigrację. Wyjechał we wrześniu 1933 r. do Czechosłowacji. Do kraju powrócił w marcu 1939 r. po wkroczeniu do Czechosłowacji wojsk niemieckich.

W czasie II wojny światowej był internowany przez Niemców, odrzucił propozycję utworzenia rządu kolaboracyjnego. W 1945 r. został prezesem nowo powołanego Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zmarł 31 października 1945 r. w Krakowie.(PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk