Bułgaria/ Mimo zakazu otworzyło się wiele lokali rozrywkowych

Karol Kwiatkowski16 stycznia, 202113 min

Masowe naruszenia lockdownu w drugim pod względem wielkości bułgarskim mieście Płowdiw stwierdziła miejscowa policja i straż pożarna w nocy z piątku na sobotę. Wiele lokali rozrywkowych przyjmowało klientów, a w jednym zebrało się ponad 50 osób.

O otwarciu kilkunastu lokali poinformowali policję zaniepokojeni hałasem sąsiedzi. Od końca listopada 2020 roku w Płowdiwie obowiązuje lockdown.

W niektórych lokalach grały zespoły muzyczne. Wszyscy uczestnicy nielegalnych imprez zostaną ukarani grzywną wysokości 300 lewów (150 euro), a właściciele lokali – po ponad 10 tys. lewów (5 tys. euro) – poinformowała szefowa płowdiwskiego sztabu kryzysowego Dani Kanazirewa, która nazwała zachowanie organizatorów i uczestników imprez wyjątkowo nieodpowiedzialnym.

Bułgarskie władze w ostatnich dwóch tygodniach informują o spadku liczby nowych zakażeń koronawirusem; rośnie też bilans osób, które wyzdrowiały. Bułgaria spadła z jednego z czołowych miejsc w UE pod względem liczby zachorowań na 100 tys. mieszkańców na miejsce 27, a pod względem zgonów – z miejsca pierwszego na szóste.

Od poniedziałku w kraju zostaną częściowo otwarte szkoły dla starszych uczniów i uniwersytety. Innych rozluźnień przepisów epidemicznych na razie nie przewidziano. Władze zdecydowanie odrzuciły apele o otwarcie lokali gastronomicznych przed końcem miesiąca.

W ciągu minionej doby wykryto 552 nowych zakażeń koronawirusem, co stanowi 6,2 proc. wykonanych testów. Na Covid-19 zmarło 62 pacjentów. Łącznie zaszczepiono już 18 126 pracowników medycznych. Szczepienia przedstawicieli innych zawodów jeszcze się nie rozpoczęły.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • jakub

    16 stycznia, 2021 at 1:16 pm

    na Covid zmarło 62 pacjentów….to faktycznie straszna pandemia….biorąc pod uwagę to że najwyżej 6 z nich zmarło bez poważnych chorób współistniejących, a srednia wieku to około 80 lat….

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *