PolskaCo czwarte polskie dziecko chodzi do żłobka. To dwa razy tyle co pięć lat temu

Paweł Skutecki15 stycznia, 20217 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Użłobkowienie w Polsce wzrosło dwukrotnie z 12,4 proc. w 2015 r. do 25,5 proc. w roku 2020 – powiedziała w piątek minister rodziny Marlena Maląg. Dodała, że w tym czasie na tworzenie i utrzymanie żłóbków w ramach programu „Maluch plus” przekazano 2,1 mld zł.

Szefowa MRiPS podczas konferencji prasowej zwróciła uwagę, że istotnym programem, który realizowany jest od lat w resorcie rodziny jest „Maluch plus”, który pozwala podjąć rodzicom decyzję o łączeniu pracy zawodowej z życiem rodzinnym.

Poinformowała, że od końca 2015 r. do 2020 r. na tworzenie i utrzymanie miejsc opieki dla dzieci do 3 lat zostało przekazanych ponad 2,1 mld zł. Wskazała, że dwukrotnie wzrosło użłobkowienie w Polsce z 12,4 proc. w 2015 r. do 25,5 proc. w 2020r.

„Zostało utworzonych niemal 200 tys. miejsc opieki dla najmłodszych dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych. Cieszy nas też to, że powstają żłobki w miejscowościach wiejskich. Tam użłobkowanie jest jeszcze wyższe niż w miastach, bo sięga do 30 proc.” – powiedziała Maląg.

Przypomniała, że program „Maluch plus”, edycja na rok 2021, został ogłoszony w lipcu 2020 r.

„Część programu została już ogłoszona na tworzenie nowych miejsc w jednostkach samorządu terytorialnego. Dzisiaj ogłaszamy pozostałe moduły tego programu, a więc na tworzenie miejsc (opieki) poprzez podmioty prywatne, a także przekazanie środków na utrzymanie (tych miejsc), aby koszty dla rodziców były coraz to niższe” – wskazała szefowa MRiPS.

Podkreśliła, że budżet programu to 450 mln zł rocznie. „Na tworzenie nowych miejsc przeznaczamy 341 mln zł. W sumie tych miejsc zostanie utworzonych 25 tys. To jest o ok. 13 proc. więcej niż w poprzednim roku. To nas bardzo cieszy. Dochodzą nowe gminy, w których do tej pory nie było żłobków. Takich gmin będzie 95” – przekazała minister.

Wiceminister rodziny Barbara Socha poinformowała o rozstrzygnięciu II, III i IV modułu konkursu „Maluch plus” edycji na 2021, przypominając, że moduł I został rozstrzygnięty w listopadzie. „Jednostki samorządu terytorialnego, które zgłaszały swój udział już wtedy, otrzymały informację, że ich inwestycje zostały zakwalifikowane do programu na łączną kwotę 160 mln zł” – podkreśliła.

Zwróciła uwagę, że to duży sukces, bo – jak mówiła – „w tym roku dbaliśmy o to, żeby ten konkurs rozstrzygnąć jak najwcześniej, żeby samorządy miały dużo czasu na przeprowadzenie procesu inwestycyjnego”. „To jest bardzo ważne szczególnie w dzisiejszych warunkach pandemii” – dodała wiceminister.

Socha zauważyła również, że miejsca opieki dla dzieci do 3 lat powstają coraz szybciej. „Dzisiaj, mimo że cały zeszły rok był dotknięty pandemią, wpłynęły do nas wnioski na utworzenie 25 tys. takich miejsc” – podała. Podkreśliła, że to więcej niż w poprzednim roku i o wiele więcej niż w latach poprzednich.

Przypomniała, że w 2015 r., gdy program ruszał, rocznie powstawało ich 2,5 tys. „Po 5 latach rozwijania programu mamy wzrost dziesięciokrotny” – wskazała Socha. Jak mówiła, na rozwój programu wpłynęło zwiększenie finansowania do 450 mln zł rocznie, ale także dopuszczenie możliwości tworzenia miejsc opieki przez podmioty prywatne.

„Po trzecie w ostatnich latach zwiększyliśmy wartość finansowania na jedno miejsce w żłobkach. To jest 33 tys. zł na jedno miejsce w tych gminach, gdzie jeszcze żłobków nie ma i 30 tys. w tych, gdzie już istnieją, ale są budowane kolejne” – przypomniała.

Podała, że z 25 tys. miejsc 6 tys. zostanie utworzonych przez samorządy, a 19 tys. przez podmioty prywatne. „Dzięki temu z puli naszych środków ponad 100 mln zł przeznaczone zostanie na funkcjonowanie miejsc, które już istnieją” – powiedziała.

Zaznaczyła jednocześnie, że jest jeszcze dużo do zrobienia. Dlatego – dodała – „będziemy rozwijać inne źródła finansowania i stronę operacyjną, która pozwoli z większą sprawnością i dogodnością dla wojewodów i samorządów realizować ten program”.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Dorota Stelmaszczyk

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

2 × pięć =