7 statystyk o Polonii w USA, które Cię zaskoczą

Artykuł Sponsorowany15 stycznia, 202117 min

Stany Zjednoczone są powszechnie kojarzone jako kraj, w którym – szczególnie w konkretnych lokalizacjach – nietrudno o Polaków. To zarówno niedawni emigranci, osoby mieszkające za oceanem tymczasowo, ale Amerykanie mający po prostu polskie korzenie. Bardzo duża biało-czerwona społeczność za oceanem to również dziesiątki liczb, które bywają… zaskakujące.

Co warto wiedzieć o Polonii w USA? Oto zestawienie danych, które nie są powszechnie znane – tymczasem doskonale pokazują specyfikę tej grupy. Stanowią dowód na to, jak “polskie” są Stany Zjednoczone i skąd właściwie wzięły się duże grupy Polaków w poszczególnych lokalizacjach.

10,6 mln – tylu Polaków mieszka w USA

Oczywiście Stany Zjednoczone są państwem o największej Polonii na świecie. Choć na myśl o emigrantach pierwszym skojarzeniem są Wielka Brytania czy Niemcy, to właśnie w USA mieszka grupa, która stanowiłaby ok. 25 proc. społeczeństwa Polski. W skali USA to oczywiście niewiele, choć można zauważyć, że np. kandydaci na prezydenta Stanów Zjednoczonych traktują Polonię jako ważną grupę elektorów.

Ilu Polaków w USA używa języka polskiego?

Według danych dość leciwych – pochodzących z 2000 r. – to ok. 0,7 mln osób. Wartość ta utrzymuje się na tym samym poziomie od lat. Można więc po prostu przyjąć, że jeśli w danej rodzinie mówi się – choć trochę – po polsku, język ten pozostaje w pokoleniach. I to mimo, że dla rdzennych AMerykanów jest wyjątkowo trudny.

Kiedy w USA pojawili się pierwsi Polacy?

Sięgnąć trzeba aż do początków XVII w. Wtedy, jesienią 1608 r. na brytyjskim statku pełnym osadników była mała grupa Polaków. Byli pracownikami fizycznymi oraz rzemieślnikami. Szczególny napływ Polonii nastąpił w XIX w. po powstaniach narodowych. Ważnym okresem był również czas PRL, który także stanowił impuls do emigracji.

Kiedy do USA przybyło najwięcej Polaków?

Fal było kilka. Mniejsze następowały np. po powstaniach narodowych. Największy napływ odnotowano na początku XX w. – do lat trzydziestych. Wtedy z Polski do USA mogło przedostać się wg szacunków ok. 1,5 mln osób.

Które Stany są najbardziej “polskie”

Najwięcej osób pochodzenia polskiego mają:

 • Nowy Jork – 0,98 mln
 • Illinois – 0,93 mln
 • Michigan – 0,85 mln
 • Pensylwania – 0,82 mln
 • New Jersey – 0,56 mln
 • Wisconsin – 0,49 mln
 • Kalifornia – 0,49 mln
 • Ohio – 0,43 mln
 • Floryda – 0,42 mln
 • Massachusetts – 0,32 mln.

Polacy w USA a procent populacji

Liczby nie mówią wszystkiego: choć Polaków jest najwięcej w stanie Nowy Jork, stanowią tam małą część ogromnej społeczności. Inaczej jest, jeśli spojrzeć na Polonię w kontekście całej populacji. Najbardziej polski okazuje się stan Wisconsin (9 proc.). Mniejsze skupiska są w Michigan i Connecticut (8 proc.) oraz Illinois i New Jersey (7 proc.). To wcale niewiele. Blisko Detroit znajduje się miejscowość Hamtramck, która w przeszłości była zdominowana przez Polaków – tworzyli aż 70 proc. jej mieszkańców.

W których miastach mieszka najwięcej Polaków?

Zdecydowanym liderem skupienia Polaków jest Chicago. W tym mieście mieszka ok. 1,3 mln osób, które związane są z Polską. W Chicago znajduje się nawet popularne Jackowo. To Polish Village – dzielnica, w której znaleźć można polskie sklepy, punkty usługowe czy kościół. To również szczególnie popularny kierunek kurierów dostarczających paczki do USA z Polski – pod tym kątem popularne są również Nowy Jork czy Denver.

Udostępnij:

Artykuł Sponsorowany

One comment

 • zdzicho

  14 stycznia, 2021 at 3:21 pm

  „jesienią 1608 r. na brytyjskim statku pełnym osadników była mała grupa Polaków”… Ci Brytyjczycy czczeni są w Stanach jako Pielgrzymi i Pionierzy, a ci Polacy, którzy uratowali im życie, byli ojcami amerykańskiego przemysłu, wprowadzili pierwszą realną demokrację w Ameryce i związki zawodowe, są zamilczeni.

  Ciekawe dlaczego, co? Ktoś wie!?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk