Zmarł kpt. Jan Jabłoniec ps. Fiat – żołnierz AK z oddziału „Uskoka”

Karol Kwiatkowski13 stycznia, 20214 min

Na wieczną wartę odszedł kpt. Jan Jabłoniec ps. Fiat, żołnierz oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego ps. Uskok – poinformował w środę na Twitterze minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Weteran zmarł w wieku 93 lat.

„Na wieczną wartę odszedł kpt. Jan Jabłoniec ps. Fiat, żołnierz oddziału +Uskoka+. Wielki patriota, ale przede wszystkim ciepły i skromny człowiek, z dużym poczuciem humoru. Przyjaciel i towarzysz wielu patriotycznych spotkań. Spoczywaj w pokoju” – napisał Czarnek.

O śmierci weterana, żołnierza Armii Krajowej poinformował również oddział IPN w Lublinie, który podał, że kapitan Jabłoniec zmarł 12 stycznia br. w wieku 93 lat. W biogramie kombatanta IPN przypomniał, że pseudonim Fiat Jabłoniec otrzymał w związku z tym, że był mechanikiem samochodowym.

„Jan Jabłoniec urodził się 13 lipca 1927 roku w Ziółkowie (powiat łęczyński). Od 1938 mieszkał i pracował w Lublinie z matką u siostry Marii Gulbin, w zakonie wizytek. W 1939 rozpoczął naukę w kierunku zawodu mechanika samochodowego” – podał Instytut.

Jabłoniec uczył się także pracy w zakładzie tapicerskim, gdzie zajmował się także wysyłką poczty. „Podczas jednego z wyjazdów natrafił na egzekucję więźniów z Zamku Lubelskiego, która odbywała się przy Al. Zygmuntowskich. W 1944 roku ucieka z Lublina w obawie przed aresztowaniem i wraca do babci, do rodzinnego Ziółkowa. Tam poprzez komendanta placówki AK Józefa Gąsiora trafia do oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego ps. Uskok” – czytamy.

Brał udział w walkach z Niemcami, a także Sowietami w Czemiernikach, gdzie został ranny. W oddziale „Uskoka” obsługiwał niemiecki LKM. „Po rozwiązaniu AK nie bierze udziału w działaniach zbrojnych podziemia antykomunistycznego, pełni natomiast funkcje wywiadowcze – informuje +Uskoka+ o działaniach komunistów na swoim terenie. W tym czasie pracuje w rodzinnych stronach we własnym gospodarstwie rolnym” – podał IPN.

Instytut przypomniał też, że Jan Jabłoniec czynnie uczestniczył w życiu kombatanckim. „Był jednym z ostatnich (o ile nie ostatnim) żyjącym żołnierzem kpt. Zdzisława Brońskiego ps. Uskok” – dodał IPN. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk