PolskaWSA w Warszawie orzekł, że rządowe zakazy epidemiczne są sprzeczne z konstytucją

Karol Kwiatkowski13 stycznia, 202164 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie jednoznacznie stwierdził, że kara nałożona za złamanie wprowadzonych przed rząd przepisów epidemicznych jest niezgodna z konstytucją i karę uchylił. 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że rozporządzenie o nakazie zasłaniania nosa i ust jest wydane w sposób sprzeczny z konstytucją i przypomniał, że ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych pozwala nakazywać określony sposób zachowania osobom chorym i podejrzanym o zachorowanie. Rządowe rozporządzenie obowiązki nakładało ten zakaz na wszystkich Polaków.

„W ocenie Sądu, doszło więc do naruszenia art. 92 ust. 1 Konstytucji RP albowiem rozporządzenie wykonawcze wykraczało w tej części poza granice delegacji ustawowej, ponieważ nie może jej uzupełniać, rozbudowywać ani modyfikować” – czytamy w uzasadnieniu wyroku, który uchyla grzywnę nałożoną za nieprzestrzeganie obostrzeń.

Sąd przypomniał, że „sądy administracyjne posiadają kompetencję do kontroli zgodności przepisów rozporządzeń z przepisami zawartymi w aktach hierarchicznie nadrzędnych” w tym „do oceny, czy przepis rozporządzenia, który został zastosowany przez organ administracji, jest zgodny z Konstytucją RP i z przepisem upoważniającym do wydania tego rozporządzenia”.

„W ocenie Sądu, doszło więc do naruszenia art. 92 ust. 1 Konstytucji RP albowiem rozporządzenie wykonawcze wykraczało w tej części poza granice delegacji ustawowej, ponieważ nie może jej uzupełniać, rozbudowywać ani modyfikować (…). Należy zatem stwierdzić, że skoro zdarzenie faktyczne będące podstawą nałożenia na skarżącego obowiązku zakrywania nosa i ust miało miejsce […] kwietnia 2020 r., tj. w trakcie obowiązywania rozporządzenia RM z 19 kwietnia 2020 r., które jak wyżej wskazano zostało wydane z przekroczeniem delegacji ustawowej, to tym samym tenże obowiązek został nałożony bez podstawy prawnej. W konsekwencji nałożenie sankcji administracyjnej (kary pieniężnej) zawartej w przepisie art. 48a ust. 1 pkt 5 ustawy za naruszenie obowiązku zakrywania nosa i ust (art. 46b pkt 4 ustawy), należy uznać za niezgodne z prawem” – podsumował sąd.

Przypomnijmy, że już opublikowano wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, w którym stwierdzono, że wydane rozporządzeniem do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi są niezgodne z konstytucją.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu zapadł 27 października 2020 r. (sygnatura II SA/Op 219/20), a wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 26 listopada 2020 r. (sygnatura VIII SA/Wa 491/20).

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

6 komentarzy

 • jakub

  13 stycznia, 2021 at 12:01 pm

  no dobrze to rozumiem że teraz nalezy ukarać rząd, za bezprawne rozporządzenia.

  Odpowiedz

 • Marcin

  13 stycznia, 2021 at 12:17 pm

  Bez wprowadzenia stanu wyjątkowe wg. konstytucji nie mogą nawet szaletu zamknąć na dworcu w Mińsku Mazowieckim…

  Odpowiedz

 • j

  13 stycznia, 2021 at 1:05 pm

  Tak – dokładnie. Rząd, który opłacamy z naszych podatków i płacimy mu za obsługę prawną – ponosi pełną konsekwencję polityczną ale i prawną za naruszenia konstytucji.

  Odpowiedz

 • Tuning

  13 stycznia, 2021 at 4:49 pm

  To wreście chodzenie w zakrytych twarzach jest obowiazkiem czy nie? Bo juz nie rozumie.

  Odpowiedz

  • zdzicho

   14 stycznia, 2021 at 4:06 pm

   Chodzenie w twarzach nie jest regulowane przez Konstytucję. Obojętnie czy w zakrytych czy w odkrytych.

   Odpowiedz

 • zdzicho

  14 stycznia, 2021 at 4:11 pm

  Czas by sądy zajęły się szczepionkami i propozycjami NIE DO ODRZUCENIA.

  Powstanie Warszawskie 2.0 czas zacząć! Dziś Mengele nazywa się Pfizer!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

13 − 12 =