Bunt przedsiębiorców: Bałtyckie Veto – Pomorze idzie śladem Podhala

Karol Kwiatkowski13 stycznia, 20214 min

Oddolna inicjatywa Góralskie Veto zrzesza już kilkuset przedsiębiorców z południa Polski. Bałtyckie Veto to ruch przedsiębiorców z Pomorza. Lawina obywatelskiego nieposłuszeństwa nabiera siły i rozpędu.

Od 18 stycznia utrzymane zostaną wszystkie z dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych. Jak Obostrzenia te będą utrzymane do 31 stycznia – poinformowała kancelaria premiera na Twitterze. Ta informacja wywoła rozgoryczenie polskich przedsiębiorców, ale też stała się zarzewiem buntu, obywatelskiego nieposłuszeństwa.

W ramach akcji #otwieraMY otwiera się wiele branż m.in. gastronomia, hotelarze, a coraz większa liczba firm zapowiada otwarcie po 17 stycznia. Powstała Interaktywna mapa wolnego biznesu, na której można sprawdzić gdzie i jaki biznes jest otwarty. Mapę można zobaczyć tutaj.

O inicjatywie Bałtyckie Veto informują m.in. przedstawiciele akcji #otwieramMY. W weekend w Gdyni odbyło się bowiem Spotkanie Biznesowe Stolika Wolności, na które przybyło ponad stu przedsiębiorców. Jak czytamy omawiano na nim „możliwości i sposoby walki z politycznym wirusem”.

„Zgodnie z Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 27 października 2020 r. II SA/Op 219/20 bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej rząd nie może zakazać określonych zakresów działalności. Tak więc zakaz prowadzenia dzielności dyktowany aktami wykonawczymi Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest bezprawny. Także stosowane ograniczenia, o których mowa w art. 22 Konstytucji RP, nie mają prawidłowej podstawy prawnej, gdyż upoważnienie ustawowe nie zawiera jakichkolwiek wytycznych do wydawanych aktów wykonawczych, co jest sprzeczne z art. 92 Konstytucji RP.” – czytamy na Interaktywnej mapie.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Koszyk