Parler pozywa Amazon!

Karol Kwiatkowski12 stycznia, 20214 min

Parler złożył pozew w amerykańskim sądzie federalnym przeciwko Amazonowi oskarżając go o złamanie prawa antymonopolowego. W skardze Parler stwierdził, że decyzja Amazona była „motywowana politycznymi pobudkami” i ma na celu likwidację konkurencji Twittera.

Kiedy kilka dni temu Twitter ogłosił, że na stałe wyklucza prezydenta Trumpa ze swojej platformy, konserwatywni użytkownicy zaczęli masowo uciekać z Twittera do Parlera. Exodus był tak duży, że Parler stał się najpopularniejszą bezpłatną aplikacją pobraną z Apple App Store.

Amazon ogłosił w niedzielę, że zawiesi serwis Parler od godz. 23.59 w niedzielę czasu lokalnego (godz. 8.59 w Polsce), wyjaśniając w liście do kierownictwa tej witryny, że „ostatnio zaobserwował stały wzrost zawartości zawierającej przemoc”. Również giganci technologiczni Google i Apple wycofali odpowiednio w piątek i w sobotę ze swoich platform możliwość pobierania aplikacji Parler, w której według nich mnożyły się „groźby przemocy” i „nielegalne działania” – podaje agencja AFP.

Parler złożył pozew w amerykańskim sądzie federalnym przeciwko Amazonowi oskarżając go o złamanie prawa antymonopolowego. W skardze Parler stwierdził, że decyzja Amazona była „motywowana politycznymi pobudkami” i ma na celu likwidację konkurencję Twittera.

W pozwie czytamy, że Amazon (AWS) łamie umowę z Parlerem, która wymaga dostarczenia Parlerowi trzydziestodniowego wypowiedzenia przed zakończeniem usługi, a nie mniej niż trzydziestogodzinnego powiadomienia faktycznie dostarczonego przez AWS. Wreszcie AWS celowo ingeruje w potencjalną korzyść gospodarczą, biorąc pod uwagę miliony użytkowników, którzy mają się zarejestrować w najbliższej przyszłości.

„Bez AWS, Parler jest skończony, ponieważ nie ma możliwości połączenia się z Internetem” – głosi skarga. Pozew Parlera dowodzi, że Amazon bezprawnie próbował powstrzymać konkurencję, eliminując gracza z rynku. Twierdzi również, że Amazon naruszył umowę z Parler, nie dostarczając Parlerowi 30-dniowego wypowiedzenia i że jego działania kolidują z relacjami Parlera z obecnymi i przyszłymi użytkownikami.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk