USA/Pelosi zapowiada głosowanie o usunięciu Trumpa z urzędu

Karol Kwiatkowski11 stycznia, 202114 min

Demokratyczna przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi poinformowała w niedzielę kongresmenów, że przed debatą o postawieniu prezydenta Donalda Trumpa w stan oskarżenia (impeachment) odbędzie się głosowanie o usunięciu go z urzędu.

W liście skierowanym do członków Izby Pelosi stwierdziła, że potrzebne są „pilne działania” bowiem prezydent „stwarza realne zagrożenie dla Konstytucji i Demokracji”.

Pelosi poinformowała, że najpierw odbędzie się głosowanie wzywające wiceprezydenta Mike’a Pence i członków gabinetu do usunięcia Trumpa ze stanowiska prezydenta na mocy 25 Poprawki do Konstytucji. Przewiduje ona taką możliwość w przypadku niezdolności prezydenta do sprawowania urzędu. W takim przypadku funkcję głowy państwa obejmuje wiceprezydent.

W poniedziałek przywódcy obu partii w Izbie Reprezentantów mają przeprowadzić w trybie pilnym konsultacje w tej sprawie. Jeśli Republikanie je zablokują, co – jak zauważa Associated Press – jest prawie pewne, we wtorek odbędzie się plenarne posiedzenie Izby.

Dopiero w drugiej kolejności – jak napisała Pelosi – odbędzie się debata nad artykułami impeachmentu. Daty głosowania w tej sprawie nie określiła. W poniedziałek demokratyczni deputowani do Izby mają przedstawić te artykuły.

Według AP, Demokraci zamierzają potępić działania prezydenta w związku z atakiem jego zwolenników na Kapitol w ub. środę, ale odroczyć dalsze etapy postępowania o 100 dni. Ma to na celu umożliwienie prezydentowi elektowi Joe Bidenowi skupienie się, zaraz po jego inauguracji, na innych priorytetach. Do niedzielnego popołudnia 210 członków Izby poparło wniosek o impeachment.

Do ustąpienia wzywają obecnego prezydenta nawet niektórzy Republikanie, w tym dwoje senatorów – Patrick Toomey z Pensylwanii i Lisa Murkowski z Alaski. „Sądzę, że prezydent zdyskwalifikował się na zawsze, a zwłaszcza do pełnienia wybieralnego urzędu” – powiedział Toomey.

Według Murkowski prezydent „powinien zrezygnować i odejść jak najszybciej”. Inny republikański senator Roy Blunt nie posunął się tak daleko, ale ostrzegł Trumpa aby „był bardzo ostrożny” w ostatnich dniach sprawowania urzędu.

AP zaznacza, że chociaż do końca kadencji Trumpa pozostało zaledwie parę dni, to nasilają się naciski aby ustąpił z obawy przed dalszymi zamieszkami przed inauguracją Bidena. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • zdzicho

  11 stycznia, 2021 at 2:38 pm

  I to dopiero jest zamach na etos demokracji! Tłum na Kapitolu to pikuś! Dlaczego parchy, levi’zna, organicznie, zoologicznie nie trawią Trumpa!?

  Bo ten facet jest niezależny od żydowskich funduszy, od żydowskich struktur w Stanach.

  Ma własne pieniądze i parchy nie są w stanie szantażować go ani do niczego nie mogą go zmusić! Wywołuje to w nich zwierzęcą nienawiść do gościa!

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *