Fundusz NOP/ Wypłaty odszkodowań od 14 dni pobytu w szpitalu i nie więcej niż 100 tys. zł.

Karol Kwiatkowski11 stycznia, 202114 min

We wtorek odbędzie się konferencja prasowa przedstawicieli ministerstwa zdrowia, na której zostaną przedstawione szczegóły i założenia ustawy powołującej fundusz kompenasycyjny – zapowiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk był pytany w poniedziałkowym programie „Tłit” Wirtualnej Polski o zapowiadany fundusz kompensacyjny dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny po szczepieniu przeciwko COVID-19. Stworzenie takiego funduszu zapisano w Narodowym Programie Szczepień. Szczegółowe zasady tego funduszu mają być określone w ustawie.

„Jutro będzie konferencja ministerstwa zdrowia, na której zostaną przedstawione szczegóły i założenia tej ustawy” – zapowiedział Dworczyk.

Minister dopytywany o szczegóły projektu odparł, że to bardzo delikatna materia, ważna dla wielu Polaków i nie ma tutaj miejsca na dywagacje polityków. „Trzeba przedstawić dokładne założenia i projekt ustawy i to nastąpi w dniu jutrzejszym” – zastrzegł Dworczyk.

Poniedziałkowy „Dziennik Gazeta Prawna” podał, że w tym roku pieniądze z funduszu kompensacyjnego mają być przeznaczone dla osób dotkniętych działaniami niepożądanymi szczepień przeciwcovidowych. W następnych latach fundusz objąłby również obowiązkowe szczepienia dla dzieci. Na razie wypłaty mają być finansowane przez Skarb Państwa.

Jak podał dziennik, rekompensata będzie przysługiwać, jeśli po otrzymaniu szczepionki u pacjenta dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego, czyli nagłej zagrażającej życiu reakcji, która pojawia się po zetknięciu z substancją uczulającą, bądź pojawią się inne objawy, które wymuszą co najmniej 14-dniowy pobyt w szpitalu. Maksymalna rekompensata – według informacji dziennika – ma wynieść 100 tys. zł.

Specjalna komisja, prawdopodobnie powoływana przez resort zdrowia, będzie oceniać, czy faktycznie doszło do powikłań w związku z podaniem wakcyny przeciw COVID-19. Znajdą się w niej lekarze, ale też prawnicy – informuje gazeta.

27 grudnia rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. (PAP)

 

autor: Rafał Białkowski

 

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • zdzicho

    11 stycznia, 2021 at 2:31 pm

    Trwa konstruowanie elektrycznego, elektronicznego pastucha dla bydła.

    A jak bydlę niezadowolone to wezmą go do szpitala i tam go zabiją sprężarką nazywaną respiratorem. Jak widać żydy są cwańsze od hitlerowców, którzy mordowali z odkrytą przyłbicą.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk