PolskaDworczyk: szczepić na COVID -19 będziemy musieli się co roku

Karol Kwiatkowski11 stycznia, 202164 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Cel rządu to zaszczepić na COVID -19 w tym roku jak najwięcej Polaków i przygotowywać system na następne lata, bo wszystko wskazuje na to, że szczepić będziemy musieli się co roku – powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk w rozmowie z wprost.pl.

Dworczyk w zapytany przez wprost.pl kiedy trzydziestolatkowie w Polsce zostaną zaszczepieni przeciw koronawirusowi podkreślił, że rząd opracował cały program, logistykę szczepień oraz zorganizował ten procesy w skali ogólnopolskiej.

„Zrobiliśmy to, co jest możliwe z perspektywy rządu. Reszta zależy od producentów szczepionki. Na produkcję i dostarczenie szczepionek do Polski mamy bardziej niż ograniczony wpływ. Dlatego dzisiaj odpowiedzialnie nie zadeklaruję, że trzydziestolatkowie zostaną zaszczepieni np. w maju, czerwcu albo w lipcu” – powiedział szef KPRM.

Ocenił też, że „gdy tylko zwiększy się dostępność szczepionek, a wszystko wskazuje na to, że stanie się tak w drugim kwartale tego roku, to cały proces w sposób skokowy przyspieszy”.

Dworczyk poinformował, że w pierwszym kwartale tego roku mają do Polski dotrzeć szczepionki pozwalające na zaszczepienie 2,9 mln osób, czyli niecałe 6 mln dawek, natomiast Polska ma zakontraktowanych 60 mln dawek, które w 2021 roku zostaną dostarczone. „Tak przynajmniej deklarują producenci. Zatem w pozostałych trzech kwartałach powinniśmy otrzymać około 54 mln dawek. Tym samym proces szczepień będzie gwałtownie przyspieszał” – stwierdził.

Szef KPRM zaznaczył również, że w Domach Pomocy Społecznej bardzo duży procent seniorów deklaruje chęć zaszczepienia się. „Jeżeli zaszczepimy dużą grupę seniorów, to wtedy będziemy mieli mniej zachorowań wśród osób, które ciężko przechodzą COVID-19, a co za tym idzie mniej pacjentów w szpitalach i mniej zmarłych. Zapanujemy nad epidemią. Kolejny cel to zaszczepić w tym roku jak najwięcej Polaków i przygotowywać system na następne lata, bo wszystko wskazuje na to, że szczepić będziemy musieli się co roku” – powiedział Dworczyk. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

6 komentarzy

 • jakub

  11 stycznia, 2021 at 3:33 pm

  powaliło Was chyba….Ludzie opamiętajcie się. Nic strzeszniejszego niż to co było w poprzednich latach się nie dzieje. Dlaczego wprowadziliście stan PANIKI?

  Odpowiedz

  • Iwona

   11 stycznia, 2021 at 9:21 pm

   Otóż to. Prawdopodobnie dostali takie polecenie z góry, czyli WHO ONZ i innych takich podejrzanych organizacji.

   Odpowiedz

 • zdzicho

  11 stycznia, 2021 at 7:31 pm

  A znasz dworczyku baśń o indyku?

  Cytuję – „marzył indyk o niedzieli (!) a w sobotę mu łeb ucięli”.

  Koniec cytatu.

  Odpowiedz

  • Iwona

   11 stycznia, 2021 at 9:20 pm

   Może się spełnić nawet dosłownie….

   Odpowiedz

 • Iwona

  11 stycznia, 2021 at 9:23 pm

  Aha, czyli teoria o odporności stadnej właśnie upada. Bo oznacza ona wyeliminowanie choroby dzięki szczepieniom. A tu będzie jak w grypie. Co rok to prorok.

  Odpowiedz

 • JozephS

  12 stycznia, 2021 at 7:18 am

  20 letni patent szczepionki na grypę właśnie wygasł.. więc pieniądz trzeba robić na innej „grypie”

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

14 − 11 =