Nazistowskie symbole na murze kirkutu w Oświęcimiu

Paweł Skutecki10 stycznia, 202113 min

Nazistowskie symbole umieścili na murze kirkutu w Oświęcimiu nieznani sprawcy. W niedzielę rano zauważyli je policjanci – podała rzecznik miejscowej policji asp. szt. Małgorzata Jurecka. Prezydent miasta wyraził oburzenie, a podległe mu służby zamalowały swastyki.

Nieznani sprawcy działali w nocy z soboty na niedzielę. „Policjanci wszczęli w tej sprawie postępowanie” – powiedziała Jurecka.

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut w wydanym wieczorem oświadczeniu wyraził oburzenie z powodu umieszczania nazistowskich symboli i stanowczo potępił takie działanie.

„Oświęcim jest miejscem, w którym takie akty zawsze będą potępiane. Mieszkańcy Oświęcimia zachowują pamięć o ofiarach Holocaustu. Oświęcim jest również symbolem wielowiekowego współżycia społeczności żydowskiej i chrześcijańskiej, a na Cmentarzu Żydowskim są pochowani mieszkańcy przedwojennego Oświęcimia. Takie działania godzą w naszą wspólną pamięć. Stanowczo potępiamy takie akty” – głosi oświadczenie.

Samorządowiec oczekuje szybkiego wykrycia i ukarania sprawców przez organy ścigania.

Rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień poinformowała w niedzielę, że służby miejskie w porozumieniu z miejscowym Centrum Żydowskim zamalowały już nazistowskie symbole.

Oświęcimski kirkut został założony w końcu XVIII w. Przed II wojną światową było tu ok. 1,7 tys. macew. Niemcy wiele z nich wywieźli. Z wojennej pożogi ocalała tylko garstka.

Żydzi w Oświęcimiu zamieszkali w XV w. W 1588 r. powstała pierwsza synagoga. W 1636 r. król Władysław IV Waza nadał Żydom miasta Oświęcimia przywilej, w którym zapewnił im prawo zamieszkiwania, posiadania domów i posesji zarówno w mieście, jak i poza murami, a także prawo korzystania z synagogi i cmentarza. W momencie wybuchu II wojny światowej Żydzi stanowili ponad połowę 14-tysięcznej populacji Oświęcimia. Większość została zgładzona przez Niemców. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

Udostępnij:

Paweł Skutecki

One comment

  • ( ˇ෴ˇ )

    10 stycznia, 2021 at 8:06 pm

    To chyba nie problem. Dziesiątki kapliczek, krzyży, kościołów też zdewastowano i nikomu nic za karę nie zrobiono. Dejcie se na luz, parchy! Na masowych grobach Polaków pomordowanych na Wołyniu porobiono wysypiska śmieci. Więc mordy w kubeł!

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk