ZagranicaNielegalni imigranci z Hiszpanii forsują granicę z Francją

Paweł Skutecki9 stycznia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Pięć punktów granicznych w Pirenejach zostanie zamkniętych w związku z masowym napływem nielegalnych imigrantów z Hiszpanii do Francji, wynika z informacji, które dziennik “La Vanguardia” potwierdził w sobotę u władz obu krajów.

Według wydawanej w Katalonii gazety strona francuska zamknie tymczasowo przejścia graniczne w Pirenejach w poniedziałek. Inicjatywa wyszła ze strony Paryża.“Decyzja francuskich władz o zamknięciu przejść dotyczy punktów granicznych Banyuls, Coustouges, Manrell-Las Illas, Aja oraz Enveitg” – poinformował hiszpański dziennik, wskazując, że ma ona związek z rosnącą u władz Francji obawą, że wśród nielegalnych przybyszów mogą być terroryści.

Z ustaleń gazety wynika, że Pałac Elizejski podjął decyzję o zamknięciu przejść granicznych po wcześniejszych konsultacjach z rządem Hiszpanii. Trwały one od listopada.

Tymczasem jak twierdzi dziennik “El Mundo” od 2018 r. wyraźnie wzrosła liczba nielegalnych imigrantów, głównie Afrykańczyków, przekazywanych na granicy w Pirenejach Hiszpanii przez francuskie służby.

Z opublikowanych pod koniec grudnia przez MSW Hiszpanii danych wynika, że liczba docierających do tego kraju w nielegalny sposób imigrantów zwiększyła się w 2020 r. pomimo pandemii koronawirusa do poziomu 39,4 tys., czyli o prawie 29 proc.

Z raportu hiszpańskiego MSW wynika, że choć w pierwszej połowie 2020 r. zaobserwowany został znaczący spadek liczby docierających do tego kraju nielegalnych przybyszów, to już w drugiej części roku nastąpiła wyraźna zmiana tendencji.

Marcin Zatyka (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

6 − 3 =