Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Nie da się na siłę kogoś zaszczepić. Trzeba przekonywać. Ambona kościelna może być do tego dobrym miejscem

Karol Kwiatkowski9 stycznia, 202115 min

„Nikt nie rozmawiał z nami na temat szczepień osób bezdomnych. Jestem tym zdziwiony” – mówił w RMF FM o planach szczepienia bezdomnych przeciw Covid-19 Gość Krzysztofa Ziemca, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski.

„Kto jak kto, ale organizacje pozarządowe – które są bardzo liczne w Polsce, to są przeróżne stowarzyszenia, fundacje, środowiska nieformalne – mają najlepszą orientację, jeżeli chodzi o ludzi bezdomnych, samotnych, starszych, seniorów. Dowiadujemy się z telewizji czy z innych mediów np. z radia o pewnych sprawach, niemniej jednak nie ma tej konsultacji. Dzisiaj jest taki komunikat, że będą szczepieni wszyscy mieszkańcy domów pomocy społecznej. Nasza fundacja też prowadzi te domy, ale nikt nie pytał nas o zdanie. To nie jest takie proste, że wyjdzie zarządzenie i wszyscy się temu poddadzą. Potrzebna jest akcja edukacyjna w tej sprawie i empatia władz państwowych do organizacji pozarządowych, które są partnerem w tej sprawie” – mówił w RMF FM, ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, prezes Fundacji im. Brata Alberta.

Dopytywany przez Krzysztofa Ziemca o to, czy duchowni powinni zachęcać inne osoby do szczepienia, stwierdził: „Myślę, że oprócz organizacji pozarządowych są takie grupy społeczne, które z racji swojej misji mają ogromny wpływ na społeczeństwo – na pewno są to duchowni różnych wyznań, ale też działacze społeczni, nauczyciele. Mnie już pytano, czy się zaszczepię. Oczywiście tak. Jestem w formie królika doświadczalnego, bo sam nie wiem, jakie to przyniesie objawy, niemniej jednak uważam, że gdyby rząd potraktował podmiotowo te środowiska, to przede wszystkim prosiłby, żeby ludzie prowadzący różne organizacje rozpoczęli wspólną akcję. Nie da się nic na siłę, raczej przez dobry przykład, rozmowy, edukację (trzeba zachęcać do szczepienia – przyp. RMF FM)”. Zaznaczył też, że kościół czy szkoła mogą być miejscami, gdzie ludzie będą przekonywani do tego, żeby się zaszczepić.

Krzysztof Ziemiec zapytał swojego gościa także o pozew sądowy, który miesiąc temu ks. Isakowicz-Zaleski otrzymał od tarnowskiej kurii za sierpniowy wpis na blogu, w którym ujawnił, że obecny biskup katowicki Wiktor Skworc tuszował przypadki pedofilii w czasach, gdy był biskupem tarnowskim. „We wtorek się spotykamy i dojdzie do ugody – odpowiedział ksiądz. Za obecną sytuację nie są odpowiedzialne obecne władze diecezji tarnowskiej, czyli nie obecny biskup i nie obecny kanclerz. Oni rzeczywiści podjęli ten trud oczyszczenia. Natomiast są zaszłości, które dotyczą poprzedniego biskupa, i to zgłosiłem do komisji państwowej, czyli chodzi o obecnego abp. w Katowicach, który świadomie zatuszował sprawę molestowań bardzo licznej grupy młodych chłopców” – dodał duchowny.

Źródło: RMF FM

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • zdzicho

    9 stycznia, 2021 at 10:24 pm

    Na pewno kościół to dobre miejsce do siania propagandy?

    Po co katolicy mają się szczepić, ze strachu przed śmiercią? I jak Franciszek migać się od przejścia do DOMU OJCA!? Jak Benedykt !? Czego się boją?

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk