Niemcy/ Przyspieszone przyjęcie ustawy o przestępstwach z nienawiści

Karol Kwiatkowski8 stycznia, 202112 min

Po szturmie na Kapitol w Waszyngtonie, rząd Niemiec chce szybko doprowadzić do wprowadzenia w życie ustawy o zwalczaniu prawicowego ekstremizmu i nawoływaniu do przestępstw z nienawiści w internecie – informuje Deutsche Welle.

„Szturm na Kapitol ponownie uświadomił nam wyraźnie, jaką siłę sprawczą mają media społecznościowe”, powiedział w piątek w wywiadzie dla dziennika „Rheinische Post” wiceprzewodniczący klubu poselskiego CDU i CSU Thorsten Frei. Okazało się, że „za padającymi w nich słowami następują także czyny”. – Dlatego należy konsekwentnie ścigać czyny karalne popełniane w mediach społecznościowych – podkreślił.

Podobne zdanie ma wiceprzewodniczący klubu poselskiego SPD Dirk Wiese. – To najwyższy czas, aby wprowadzić w życie taką ustawę – oświadczył. Do wrogów demokracji i podżegaczy wszelkiej maści należy skierować jednoznaczne przesłanie: „nie akceptujemy waszych czynów i na wszystkich płaszczyznach będziemy występować przeciwko rozpowszechnianej przez was nienawiści, zarówno w sieci, jak i poza nią”- jak oświadczył Wiese.

Uchwaloną już przez Bundestag i Bundesrat ustawę wstrzymał prezydent Frank-Walter Steinmeier ze względu na uwagi zgłoszone do niej przez Federalny Trybunał Konstytucyjny. Za sprawę problematyczną uznano obowiązek zgłaszania przez takie media społecznościowe jak Facebook i Twitter przepełnione mową nienawiści komentarze do Federalnego Urzędu Kryminalnego, który mógłby później uzyskać dostęp do danych ich autorów – czytamy w Deutsche Welle.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

  • Cyr4x

    8 stycznia, 2021 at 6:44 pm

    To teraz już z dwóch stron będziemy mieli zagraniczną komunę. Inna sprawa, że od przeszło 70 lat mamy ją u siebie.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *