W przyszłym tygodniu dowiemy się co dalej z obostrzeniami

Magdalena Targańska7 stycznia, 20214 min

O wszelkich decyzjach dotyczących ewentualnego przedłużenia bądź rozluźnienia rygorów sanitarnych będziemy informować w przyszłym tygodniu – zapowiedział w czwartek wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

Gowin, pytany na antenie Programu III Polskiego Radia, czy przyrost zakażeń SARS-COV2 i wzrost dziennej liczby zgonów może być zwiastunem przedłużenia lockdownu ocenił, że „na razie jest za wcześnie na jakiekolwiek prognozy”.

„Wokół Polski pandemia zbiera coraz tragiczniejsze żniwo. Polska nie jest samotną wyspą” – zaznaczył. Dodał, że trzeba koordynować działania „wokół najważniejszego wyzwania”, jakim jest obecnie proces szczepień.

„O wszelkich decyzjach dotyczących ewentualnego przedłużenia, bądź skrócenia, bądź rozluźnienia rygorów sanitarnych będziemy informować w przyszłym tygodniu” – powiedział Gowin.

Pytany o pomoc dla firm dotkniętych pandemią Gowin przypomniał, że już wkrótce zostanie ogłoszony przez przedstawicieli rządu program pomocy dla gmin górskich. „W ramach tego programu będziemy m.in. umożliwiali samorządom i refinansowali jednocześnie samorządom zawieszenie szeregu opłat dla przedsiębiorców w tych gminach” – mówił minister.

Gowin wyjaśnił, że jeden z instrumentów tego wsparcia będzie polegał na tym, iż samorządy w tych gminach będą mogły umarzać podatek od nieruchomości. „Równocześnie rząd będzie refinansował samorządom 80 proc. kosztów tego umorzenia” – powiedział.

Minister wskazał też na tzw. nową politykę przemysłową. Wyjaśnił, że ma ona związek z wykorzystaniem „szans związanych z zerwaniem łańcuchów dostaw (w związku z pandemią – PAP), z większą świadomością w UE, że błędem było przenoszenie przemysłu poza granice Wspólnoty Europejskiej”.

„Chcemy we współpracy ze środowiskami biznesowymi opracować taki plan konkretnych działań, które ruszą już od drugiej połowy tego roku, i które pchną polski przemysł na tory jeszcze bardziej dynamicznego rozwoju niż działo się to w ciągu poprzednich wielu lat” – podkreślił.

„Chcemy rozbudowywać nowoczesny przemysł w Polsce, chcemy tworzyć polskie firmy, polskie technologie, polskie produkty, tak żeby ta polska marka znaczyła dużo więcej na światowych rynkach niż znaczy w tej chwili” – stwierdził Gowin.

Zgodnie z decyzjami ogłoszonymi 17 grudnia przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia, m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. (PAP)

Udostępnij:

Magdalena Targańska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk