PolitykaDeklaracja ideowa PO dopiero późną wiosną

Karol Kwiatkowski6 stycznia, 20213 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Nowa deklaracja ideowa Platformy Obywatelskiej zostanie ogłoszona nie w styczniu, ale najprawdopodobniej późną wiosną – przyznaje wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak. Konsultacje w sprawie treści dokumentu mają się skończyć w połowie lutego.

Opóźnienie przyjęcia deklaracji wynika z tego, że planowane początkowo na styczeń obchody 20-lecia PO zostały z powodu pandemii przełożone na później.

„Przyjęcie deklaracji ideowej ma być głównym elementem obchodów dwudziestolecia partii. Skoro przekładamy je na później, przesuwa się też przyjęcie samej deklaracji” – powiedział PAP Siemoniak, który kieruje zespołem pracującym nad deklaracją. „W końcu to dokument, który przyjmuje się raz na 20 lat, więc nie ma powodu, żeby się szczególnie śpieszyć” – dodał.

Praca nad deklaracją polega na tym, że Siemoniak konsultuje treść dokumentu z kolejnymi regionami. Dotąd przeprowadził dyskusję w siedmiu regionach, zostało jeszcze dziewięć. Konsultacje mają się zakończyć w połowie lutego.

Początkowo PO swoje 20-lecie miała obchodzić w styczniu – partia powstała bowiem w styczniu 2001 roku. Plany te pokrzyżowała pandemia. Obecnie główne uroczystości planowane są na późną wiosnę, niewykluczone, że na 4 czerwca. Prawdopodobnie odbędzie się wtedy konwencja partyjna.

Ostateczną decyzję, kiedy i w jakim trybie będzie ogłoszona nowa deklaracja ma podjąć zarząd PO.

Poprzednia deklaracja ideowa Platformy Obywatelskiej została przyjęta w październiku 2001 roku, niespełna rok po powstaniu Platformy. W 5-punktowym dokumencie mowa była m.in. o wolnym rynku, konieczności ochrony życia ludzkiego oraz wspieraniu rodziny i „tradycyjnych norm obyczajowych”. W części dotyczącej gospodarki znalazło się m.in. odwołanie do jednej z encyklik Jana Pawła II.

Z informacji PAP wynika, że wokół treści nowej deklaracji powstał spór światopoglądowy w partii, na ile powinna odnosić się do takich kwestii jak rozdział Kościoła od państwa, aborcja czy związki partnerskie. (PAP)

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

14 + osiemnaście =