Abp Gądecki: bez Pisma Świętego nie można zrozumieć Chrystusa

Karol Kwiatkowski5 stycznia, 202114 min

Niedziela Słowa Bożego to iskra, która wychodzi i powinna wzbudzić zapał i umiłowanie Pisma Świętego, bez którego nie ma zrozumienia Chrystusa – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Niedziela Słowa Bożego w tym roku przypada 24 stycznia.

W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu abp Gądecki zachęca biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego, wiernych z ruchów i stowarzyszeń świeckich do włączenia się w Niedzielę Słowa Bożego.

„Kościół wyrasta ze Słowa Wcielonego, to znaczy z Osoby Jezusa Chrystusa, ale Pismo Święte jest wprowadzeniem i komentarzem do Osoby Jezusa Chrystusa” – podkreślił.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że Słowo Boże powinniśmy czytać i rozważać przez cały rok. Wskazał, aby „w tę szczególną Niedzielę Biblijną zwrócić uwagę na Słowo Boże, homilię, ale też oprawę liturgiczną i procesję, w której Ewangeliarz jest uroczyście wnoszony”.

W tym roku Niedzielę Słowa Bożego obchodzimy po raz drugi. Została ona ustanowiona motu proprio papieża Franciszka Aperuit illis i wyznaczona na III niedzielę okresu zwykłego. Ideą tego dnia jest pogłębianie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących oraz w liturgii, która włącza w żywy i stały dialog z Bogiem. „Poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii, to sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię” – czytamy w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W odpowiedzi na decyzję papieża Franciszka, zespół Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II w Polsce pod kierownictwem ks. prof. dr hab. Henryka Witczyka przygotował na Niedzielę Słowa Bożego materiały pomocnicze do celebracji eucharystycznej Liturgii Słowa, modlitwę wiernych i lectio divina Ewangelii wg św. Marka (1,14-20), która będzie odczytywana w kościołach. Materiały zostaną zamieszczone na stronie internetowej Dzieła Biblijnego: www.biblista.pl.

Dzieło Biblijne w Polsce już od kilkunastu lat przygotowuje również Tydzień Biblijny i Narodowe Czytanie Pisma Świętego. W tym roku XIII Tydzień Biblijny będziemy przeżywać w dniach od 18 do 24 kwietnia, natomiast V Narodowe Czytanie Pisma Świętego – 18 kwietnia 2021 roku. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

One comment

 • zdzicho

  5 stycznia, 2021 at 11:07 am

  Proponuję inne pismo – https://medianarodowe.com/chrzescijanie-porwani-w-boze-narodzenie-straceni-przed-kamera/

  A 'polski’ KK panicznie „martwi się” (nomen omen) śmiercią od wirusa. I zostanie jak ta GB w 1939, z wojną a bez honoru, czyli zdechnie jako bezbożna schizma!

  „Kochaj bliźniego swego jak siebie samego!” Więc jeśli konasz tu ze strachu przed wirusem to dlaczego nie ratujesz bliźnich w Nigerii, zasrańcu!?

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk