Mogę z satysfakcją przyznać, że w czasie pandemii żołnierze świetnie wywiązują się z zadań; za co szczerze dziękuję – powiedział „Polsce Zbrojnej” szef MON Mariusz Błaszczak. W dużej mierze ich tytaniczna praca i codzienna walka sprawiają, że polski system walki z pandemią jest wydolny – dodał.
Błaszczak podkreślił, że w czasie pandemii szczególnie ważne są wzajemna pomoc, ludzki gest i ofiarność.
„Dlatego już na samym początku epidemii zdecydowałem, że Wojsko Polskie maksymalnie zaangażuje się w przeciwdziałanie epidemii, będzie ważnym elementem wsparcia społeczeństwa, w tym cywilnego systemu zdrowotnego oraz ludzi starszych i potrzebujących. Niezwykle cenne okazały się różne inicjatywy Wojska Polskiego, elastyczność, empatia i odpowiedzialność żołnierzy. Mogę z satysfakcją przyznać, że świetnie wywiązują się z zadań. Za co szczerze dziękuję. To w dużej mierze ich tytaniczna praca i codzienna walka sprawiają, że polski system walki z pandemią cały czas jest wydolny i może działać dalej” – powiedział szef MON.
Jak dodał, wojsko pomagało i pomaga w praktycznie każdym aspekcie walki z koronawirusem.
„Udział wojska w walce z COVID-19 jest widoczny i ceniony przez Polaków. Widzimy, że nasz wysiłek przynosi wymierne efekty i wdzięczność ludzi. To najlepszy dowód na to, że jesteśmy potrzebni na tym froncie i że walka musi trwać do ostatecznego zwycięstwa nad koronawirusem. Taki mamy cel. Będziemy tam, gdzie będziemy potrzebni, i tak długo, jak długo będzie tego wymagała sytuacja” – zadeklarował szef MON.
Zapytany, czego Wojsko Polskie nauczyło się w czasie pandemii, zwrócił uwagę na zdolność szybkiego i elastycznego dostosowywania się do dynamicznej sytuacji i skutecznego działania w kryzysie.
„Wielu z nas dopiero w epidemii doceniło, jak ważne są sprawnie zaplanowany system łączności oraz zastępowalność w strukturze organizacji. Każdy szczebel dowodzenia, wszystkie instytucje i jednostki wojskowe musiały się odnaleźć w warunkach permanentnego kryzysu i zagrożenia epidemicznego, równocześnie zapewniając ciągłość funkcjonowania. Chodzi przede wszystkim o krytycznie ważne dla naszej obronności zdolności mobilizacyjne i gotowość bojową. W tych obszarach nie ma mowy o pauzach czy długotrwałym zawieszeniu szkoleń. Kompromis musiał dotyczyć jedynie tego, w jakim stopniu można niektóre szkolenia ograniczyć czy zmodyfikować. Tylko nieliczne zdecydowaliśmy się przełożyć” – powiedział Błaszczak.
Zapytany o trzy najważniejsze wyzwania, jakie czekają MON i Wojsko Polskie w 2021 r. zadeklarował, że Wojsko Polskie włączy się w system szczepienia, będzie zarówno dostarczać szczepionki, jak i szczepić.
„Będziemy pomagali w takim zakresie, w jakim będzie tego potrzebował system cywilny. Żołnierze mają realizować zadania do ostatniego dnia walki z epidemią. To jest cel na najbliższe miesiące. Dla mnie, dla wojska, dla wszystkich” – zaznaczył minister.
„Najbliższy rok to, mam nadzieję, będzie dynamiczny czas wychodzenia ze stanu epidemii. Czas +odmrażania+ i powrotu do normalnego funkcjonowania. Dla naszych sił zbrojnych to czas intensywnego szkolenia i ćwiczeń, również tych z udziałem rezerw. Czekają nas przede wszystkim ćwiczenia +Dragon+, podczas których certyfikacji podda się dowództwo nowej, czwartej dywizji Wojska Polskiego – 18 Dywizji Zmechanizowanej. To domknięcie pewnego etapu, który rozpocząłem w 2018 r. decyzją o odtworzeniu dywizji na wschodzie Polski. Liczę na sprawność jej dowództwa i powodzenie certyfikacji” – zaznaczył Błaszczak.
Jak dodał, chciałby, aby w przyszłym roku rzeczywistych kształtów zaczęła nabierać Agencja Uzbrojenia. „Zależy mi na tym, żeby wreszcie uporządkować kwestie zakupów dla wojska. Agencja ma właśnie pełnić funkcję nadrzędną – koordynatora, który oprócz wszystkich kwestii analitycznych, prawnych, przetargowych i zakupowych będzie również prowadził cały cykl życia sprzętu. To novum. Agencja jest również potrzebna ze względu na planowane kolejne, podkreślam – krytycznie ważne, umowy dla wojska. Przede wszystkim chodzi tu o obronę powietrzną: drugą fazę programu średniego zasięgu +Wisła+ oraz program krótkiego zasięgu +Narew+” – powiedział.
„Nie zapominamy również o okrętach podwodnych dla marynarki wojennej i programach śmigłowcowych” – dodał Błaszczak.
Zaznaczył, że najbliższe miesiące to kontynuacja działania całej machiny rekrutacyjnej w WP. „Realizacja i rozwijanie programów dla organizacji proobronnych, klas mundurowych, studentów medycyny oraz doskonalenie nowego systemu rekrutacji” – wskazał. (PAP)
3 comments
jakub
4 stycznia, 2021 at 11:26 am
Panie Ministrze, kto jest od 1. grudnia 2020 naczelnym dowódcą w polskiej armii?
zdzicho
4 stycznia, 2021 at 11:38 am
Błyszczyk, alias GanzPomada & Szara Maść na Mendy powinien ujawnić psychiatrom czego używa, bo prozac przy tym, to szczyny.
andrew
4 stycznia, 2021 at 3:09 pm
Daj spokój chłopie i nie mów nic