ZagranicaDżihadyści w Afryce wciąż mordują. W sobotę w Nigrze zginęło sto osób

Paweł Skutecki3 stycznia, 202132 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

W sobotnim ataku dżihadystów na dwie wioski w zachodnim Nigrze przy granicy z Mali zginęło 100 osób – poinformował w niedzielę burmistrz gminy Tondikiwindi Almou Hassane cytowany przez AFP. Pierwsze doniesienia mówiły o ponad 70 ofiarach śmiertelnych.

Według przedstawiciela władz, który przyjechał po atakach do tych wiosek, w Tchoma Bangou zginęło „do 70 osób”, zaś w pobliskiej miejscowości Zaroumadareye – 30. Jeśli ten bilans się potwierdzi, będzie to najkrwawszy zamach terrorystyczny w historii kraju.

Zaatakowane wioski leżą w zachodniej części Nigru w regionie Tillaberi przy granicy z Mali i Burkina Faso.

Jak stwierdził Hassane, obie wioski – położone 7 km od siebie – zostały zaatakowane jednocześnie, przez około 100 napastników na motocyklach. Nie wiadomo, jaka grupa stoi za atakami, ale zbiegły się one w czasie z ogłoszeniem wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich, wygranej przez kandydata partii rządzącej Mohameda Bazouma, który obiecał zaostrzyć walkę z terrorystami.

Niger i inne kraje Sahelu od lat zmagają się z plagą ataków grup dżihadystycznych mających związki z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. Mimo międzynarodowych misji antyterrorystycznych z udziałem żołnierzy m.in. Francji i USA, stan bezpieczeństwa w regionie nie uległ poprawie. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

3 komentarze

 • zdzicho

  4 stycznia, 2021 at 11:20 am

  Wydawałoby się, że morderców łatwiej namierzyć i zniszczyć niż niewidzialnego kowid-wirusa. A jednak nikt tego nie robi. Ciekawe dlaczego. Co robi np. Black Water poza pałowaniem biznesmenów w Wwie!? Co robi Mossad, który rapem stał się głuchy i ślepy, chociaż potrafi precyzyjnie zabić irańskiego generała czy szefa programu nuklearnego!

  A wobec tych prymitywnych dzikich morderców „świat” jest bezradny!
  Bo mordują chrześcijan!?

  Odpowiedz

  • zdzicho

   4 stycznia, 2021 at 11:23 am

   Pamiętamy 'piratów' i bezkarne porwania statków. Wystarczyło, że ruskie raz wysłały tam swój statek z zielonymi ludzikami i porwania ustały jak ręką odjął.

   Odpowiedz

 • ( ˇ෴ˇ )

  8 stycznia, 2021 at 2:29 am

  A w 'polsce' księża boją się wirusa.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

15 − 7 =