Zofia i Jan – najczęściej nadawanymi imionami w Poznaniu

Paweł Skutecki2 stycznia, 20212 min

Zofia i Jan były najczęściej nadawanymi imionami małym poznaniakom urodzonym w 2020 roku. W stolicy Wielkopolski w roku ubiegłym na świat przyszło niemal 14 tysięcy dzieci.

Jak podał poznański magistrat, według danych na 30 grudnia, spośród 13 744 dzieci urodzonych w 2020 roku w Poznaniu najwięcej jest Zosi i Janków.

Wśród dziewczynek imię Zofia króluje już niezmiennie od kilku lat; w 2020 roku przyszło ich na świat 304. Kolejne na podium są Julie – 236, oraz Zuzanny – 217 – dokładnie tak jak rok wcześniej. Rodzice chętnie nadają też swoim córkom imiona Maja – 216, oraz Maria – 205.

Najpopularniejszym imieniem nadawanym chłopcom w 2020 roku było – podobnie jak w roku ub. – Jan. Imię to nadano 331 małym poznaniakom. Na drugim miejscu znalazł się Franciszek – 284, oraz Stanisław – 282, dalej Aleksander – 256 i Antoni – 254.

Z kolei wśród najrzadziej nadawanych imion są: Sylwia, Julita, Beata, Vanessa, Leszek, Zygmunt i Zbigniew.

Poznański magistrat wskazał, że mieszkańcy Poznania w wyborze imienia dla swoich dzieci są raczej tradycjonalistami i nie nadają im nietypowych imion. Pojawiają się jedynie te obco brzmiące. W ub. roku nie zdarzyła się żadna odmowa nadania zaproponowanego przez rodziców imienia – do takiej sytuacji może dojść np. gdy jest ono uwłaczające lub ośmieszające. (PAP)

autor: Anna Jowsa

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk