Szczepienia na świecie: Chiny 4,5 mln., Francja tylko 138 podanych dawek

Karol Kwiatkowski2 stycznia, 20214 min

Śledzenie wskaźników szczepień COVID-19 ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia skali ochrony przed wirusem i sposobu dystrybucji szczepionki w populacji globalnej. Our World in Data podaje, że do 30 grudnia w Chinach wykorzystano 4,5 mln dawek, a we Francji tylko 138 dawek, w Polsce 36 300 dawek.

Globalna, zagregowana baza danych na temat wskaźników szczepień COVID-19 jest niezbędna do monitorowania postępów, ale niestety nie jest jeszcze dostępna. Kiedy globalna lub zagregowana regionalna baza danych stanie się dostępna, Our World in Data dostarczy cotygodniowe aktualizacje wskaźników szczepień, prezentowane w interaktywnym eksploratorze zestawu danych.

Dopóki taka baza danych nie zostanie udostępniona, Our World in Data śledzi ogłoszenia dotyczące poszczególnych krajów, w których trwają szczepienia.

Podane dane nie określają liczby zaszczepionych osób, gdyż to wymaga podania dwóch dawek, ale tylko liczbę podanych dawek w danym państwie.

Jeśli chodzi o liczbę dawek na 100 osób danej populacji to na czele stawki jest Izrael z ponad 11 dawkami na 100 mieszkańców, Chiny – lider w podanych dawkach ok. 4,5 mln – ma ten wskaźnik na poziomie 0,31 dawki na 100 mieszkańców, Polska 0,13 dawki na 100 mieszkańców. Dane z Polski są identyczne jak średnia światowa, która wynosi 0,13 dawki na 100 mieszkańców naszego globu.

W Europie liderem jest Wielka Brytania: 1,47 dawki na 100 mieszkańców kraju, ale szczepienia w Wielkiej Brytanii zaczęły się wcześniej niż w Unii Europejskiej.

 

Dane z 1 stycznia 2021 roku pokazują, że na świecie podano prawie 10 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19, z czego 4,5 mln w samych Chinach, prawie 3 mln w USA, 1 milion w Wielkiej Brytanii i Izraelu. Warto tu zwrócić uwagę na Francję, w której podano do tej pory tylko 138 dawek szczepionki.

Na mapie widać poziom podanych dawek szczepionki w Europie.

Źródło: Our Word Data

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk