ZagranicaBliski Wschód zapłonie wskutek prowokacji Izraela? Tak twierdzi Iran

Paweł Skutecki2 stycznia, 20212 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w sobotę, że „izraelscy prowokatorzy” szykują atak na amerykańskie siły w Iraku, by wciągnąć USA w wojnę przeciwko Iranowi w ostatnich dniach prezydentury Donalda Trumpa.

„Nowe informacje wywiadowcze z Iraku wskazują, że izraelscy agenci-prowokatorzy planują atak przeciwko Amerykanom, stawiając odchodzącego Trumpa w trudnej sytuacji z fałszywym casus belli” – napisał Zarif na Twitterze.

Szef irańskiej dyplomacji poradził amerykańskiemu prezydentowi, by „strzegł się pułapki”, bo „jakiekolwiek fajerwerki” obrócą się przeciwko Ameryce.

Siły USA w Iraku były wielokrotnie celem ataków bojówek związanych z Iranem. Po jednym z nich w styczniu 2020 roku Amerykanie zabili w Bagdadzie dowódcę irańskich sił specjalnych al-Kuds generała Kasema Sulejmaniego.

W środę USA wysłały na Bliski Wschód dwa bombowce B-52, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej. Według agencji Reutera miał to być pokaz siły, mający zniechęcić Iran do zaczepnych akcji. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

15 + 4 =