Bliski Wschód zapłonie wskutek prowokacji Izraela? Tak twierdzi Iran

Paweł Skutecki2 stycznia, 20212 min

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w sobotę, że „izraelscy prowokatorzy” szykują atak na amerykańskie siły w Iraku, by wciągnąć USA w wojnę przeciwko Iranowi w ostatnich dniach prezydentury Donalda Trumpa.

„Nowe informacje wywiadowcze z Iraku wskazują, że izraelscy agenci-prowokatorzy planują atak przeciwko Amerykanom, stawiając odchodzącego Trumpa w trudnej sytuacji z fałszywym casus belli” – napisał Zarif na Twitterze.

Szef irańskiej dyplomacji poradził amerykańskiemu prezydentowi, by „strzegł się pułapki”, bo „jakiekolwiek fajerwerki” obrócą się przeciwko Ameryce.

Siły USA w Iraku były wielokrotnie celem ataków bojówek związanych z Iranem. Po jednym z nich w styczniu 2020 roku Amerykanie zabili w Bagdadzie dowódcę irańskich sił specjalnych al-Kuds generała Kasema Sulejmaniego.

W środę USA wysłały na Bliski Wschód dwa bombowce B-52, zdolne do przenoszenia broni nuklearnej. Według agencji Reutera miał to być pokaz siły, mający zniechęcić Iran do zaczepnych akcji. (PAP)

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk