Współzałożyciel Wikipedii krytykuje lewicowe tendencje Wikipedii, Google, Facebooka i Twittera

Karol Kwiatkowski1 stycznia, 20213 min

Larry Sanger jest współzałożycielem serwisu Wikipedia i obecnie potępia to, co nazywa „szaloną lewostronną jazdą” Wikipedii, Google, Facebooka i Twittera.

To Larry Sanger wymyślił nazwy Wikipedia i napisał większości jej pierwotnej polityki. Pracował także nad Nupedia, Citizendium i Everipedia, był też profesorem filozofii na Ohio State University.

Już w 2007 roku Sanger nazwał Wikipedię „zepsutą i nie do naprawienia”.

Teraz Larry Sanger potępia to, co nazywa „szaloną lewostronną jazdą” Wikipedii, Google, Facebooka i Twittera. Zasugerował również, że te witryny powinny utracić ochronę prawną z sekcji 230, ponieważ nie są już otwartymi platformami, ale wybierają informacje.

Sekcja 230 to amerykańskie prawo, które chroni wszystkie neutralne strony internetowe przed różnego rodzaju procesami sądowymi, ponieważ mają one być „neutralnymi” otwartymi platformami, a nie wydawcami, którzy cenzurują treści. Mają mieć zagwarantowaną wolność słowa i wypowiedzi na każdy temat. Sekcja 230 jest przepisem amerykańskiej Ustawy o przyzwoitości komunikacyjnej (The Communications Decency Act) z 1996 roku. Jej najważniejszy fragment mówi: „Żaden dostawca ani użytkownik interaktywnej usługi komputerowej nie może być traktowany jako wydawca lub autor jakichkolwiek informacji dostarczonych przez użytkownika usługi.”. Wydawca, w świetle prawa, jest odpowiedzialny za publikowane przez siebie treści i może odpowiadać za to przed sądem.

Prezydent USA Donald Trump żąda ograniczenia ochrony sekcji 230 w ustawie o NDAA (wydatki na obronność). Jego argumentem jest to, że pozwalanie wydawcom, którzy nie są neutralni na korzystanie z tych zabezpieczeń, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Utrata ochrony sekcji 230 oznaczałaby poważne zmiany w mediach społecznościowych, takich jak YouTube, Facebook i Twitter, chyba że cofną lata cenzury. Wikipedia prawdopodobnie po prostu zamknęłaby się, gdyby utraciła ochronę z sekcji 230.

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk