Warszawa/ Wieczór sylwestrowy inny niż zwykle; puste ulice i dużo patroli policji

Karol Kwiatkowski31 grudnia, 20205 min

W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 mieszkańcy stolicy nie mogą spędzić tego wieczoru w klubach, restauracjach czy koncertach w plenerze jak to robili w ubiegłych latach. Z tego powodu miasto w czwartkowy wieczór jest całkowicie puste. Na ulicach widać tylko policję, taksówki, autobusy oraz tramwaje.

Wynika to z faktu, że w noc sylwestrową z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19.00 do 6.00 w całym kraju wprowadzono ograniczenia w przemieszczaniu się. „Te przepisy nie są przeciw komukolwiek, są przeciw wirusowi; za złamanie przepisów mogą grozić mandaty – informowali w ostatnich dniach przedstawiciele rządu, w tym m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Na ulicach Warszawy w czwartek wieczorem jest pusto. Krakowskie Przedmieście oraz Nowy Świat nie przypominają miejsc, jakie mieszkańcy stolicy znają. Jest cicho, nikt nie spaceruje.

A jeszcze po godz. 17 w centrum miasta był tłum ludzi. Bardzo wiele osób robiło wtedy zakupy na wieczór. Ulice wiodące do centrów handlowych były zatłoczone. Kilka godzin później – ok. godz. 21.00 – deptak na starówce i inne ulice były już wyludnione.

Na tzw. patelni – sporym placu przed wejściem do metra Centrum, u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej – kilka osób spieszących do metra. Na placu Zamkowym kilka osób robi sobie zdjęcia pod choinką. Te pustki świadczą o tym, że warszawiacy wybrali świętowanie Sylwestra w domowym zaciszu, aby w taki sposób powitać 2021 rok.

Także w komunikacji miejskiej prawie nie ma pasażerów. W tramwajach i autobusach zajęte nieliczne miejsca. Na mieście widać za to dużo taksówek oraz dostawców jedzenia na rowerach. Jest również wiele patroli policji – zarówno tych pieszych, jak i samochodowych. Słychać już w pewnych miejscach wystrzały fajerwerków, którymi mieszkańcy miasta mają zamiar pożegnać 2020 rok.

Aby uczcić oficjalnie nadejście Nowego Roku, ratusz zdecydował, że tego wieczoru zorganizuje dla mieszkańców miasta – zamiast koncertów na estradzie i feerii fajerwerków – pokaz świateł „w sercu miasta i na PKiN”. „Stołeczna Estrada przygotowała specjalne widowisko, a pokaz będzie można także śledzić w internecie. Zostańmy w domach, żegnając ten trudny rok, a Nowy 2021 witając z nadzieją” – informowała kilka dni temu Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. Pokaz ma się rozpocząć przed północą.

Z okazji Nowego roku także prezydent stolicy Rafał Trzaskowski złożył warszawiakom życzenia. „Dziś ostatni dzień tego trudnego roku. Co prawda o północy nie znikną w magiczny sposób wszystkie nasze problemy, ale w nowy, 2021 rok warto wejść z nadzieją. Tego życzę nam wszystkim. Szczęśliwego Nowego Roku!” – przekazał w mediach społecznościowych. Przypomniał także, aby nie używać fajerwerków tej nocy.

Na fasadzie ratusza na placu Bankowym tego wieczoru wyświetlana jest również świąteczno-noworoczna iluminacja. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk