Ekspert w kontekście szczepień: Zbyt wiele podmiotów korzysta na pandemii

Karol Kwiatkowski30 grudnia, 20205 min

Powinniśmy wiedzieć, dlaczego firmy produkujące szczepionki nie będą ponosić żadnej odpowiedzialności za swój produkt, a tym, u których wystąpią niepożądane skutki zdrowotne, odszkodowania będą płacić rządy. – mówiła w środę dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.  

Zbyt wiele podmiotów korzysta na pandemii, byśmy mogli bezrefleksyjnie podejmować tak ważne dla zdrowia i życia decyzje. Zamiast ośmieszać tych, którzy ośmielają się wyrażać publicznie swoje wątpliwości, lepiej się zastanowić, czy czasem nie pytają o coś bardzo ważnego – mówiła dr Hajdasz na antenie Radia Maryja.

– Pandemia koronawirusa z siłą pocisku dopadła nas na przełomie lutego i marca i skazała nas na wielomiesięczną izolację oraz coraz bardziej powszechny strach, bo ludzie zaczęli bać się wzajemnych kontaktów, zwyczajnych gestów i przebywania w jednym miejscu i czasie. Po 10 miesiącach naszego zmagania się z chorobą konieczne więc będą podsumowania, choć na ostateczne wnioski jest oczywiście jeszcze za wcześnie. Ciągle jeszcze mamy więcej pytań niż odpowiedzi, ciągle mnożą się wątpliwości i przybywa sprzecznych informacji. A przecież  przed nami stoi dziś największe w tej pandemii wyzwanie  –  szczepionki i związane z nimi  konkretne dylematy: jak ocalić wolność pojedynczych państw i narodów i każdego z nas w sytuacji, gdy nie będzie chciał podporządkować się rozwiązaniom narzucanym przez tzw. siły wyższe np. Unię Europejską, czy międzynarodową presję na taki, czy inny sposób zwalczania pandemii, skąd dziś czerpać wiedzę o chorobie i metodach jej leczenia, gdzie wyjaśniać wątpliwości i jak je weryfikować – powiedziała Hajdasz.

Dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich poruszyła temat walki o prawdę, o prawdziwą i rzetelną informację i powiedziała: Potrzebują jej nie tylko chorzy i zarażeni wirusem COVID-19, ale także, a może przede wszystkim, ludzie zdrowi, ci, którzy teraz stoją przed fundamentalnym dla siebie i swoich bliskich pytaniem – dać się zaszczepić czy też nie?

– Powinniśmy wiedzieć, dlaczego firmy produkujące szczepionki nie będą ponosić żadnej odpowiedzialności za swój produkt, a tym, u których wystąpią niepożądane skutki zdrowotne, odszkodowania będą płacić rządy. Możemy przecież pytać i poznać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób będą przewożone te gigantyczne ilości szczepionek, skoro wymagają one niewiarygodnie niskiej temperatury przechowywania – nawet minus 70 stopni – kto i gdzie ma tak specjalistyczne ciężarówki czy samoloty do ich przewożenia i czy przychodnie i szpitale mają zamrażarki do przechowywania takich szczepionek itd. – wskazała dr Hajdasz.

Źródło: Radio Maryja

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk