ZagranicaGłówny naukowiec WHO: nie ma dowodów, że szczepionki zapobiegną rozprzestrzenianiu się koronawirusa

Karol Kwiatkowski29 grudnia, 202033 min
Potrzebujemy Twojej pomocy, żeby wciąż tworzyć niezależne, wolne media. Jak możesz nam pomóc?

 

Za pomocą Pay Pal'a:
Za pomocą przelewu tradycyjnego:

 

Fundacja „Będziem Polakami”
ul. Podhalańska 3
85-123 Bydgoszcz
PKO BP PL04 1020 1462 0000 7902 0326 0783
Tytuł przelewu: darowizna na cele statutowe

– Nie wierzę, że mamy dowody na temat którejkolwiek ze szczepionek, że zapobiegnie ona faktycznemu zarażeniu się ludzi (koronawirusem – red.), a tym samym przenoszeniu się choroby – powiedziała Soumya Swaminathan Yadav, główny naukowiec Światowej Organizacji Zdrowia.

Soumya Swaminathan Yadav to indyjska pediatra i naukowiec kliniczny, znana ze swoich badań nad gruźlicą i HIV. Od marca 2019 roku Swaminathan pełni funkcję głównego naukowca w Światowej Organizacji Zdrowia.

Główny naukowiec Światowej Organizacji Zdrowia, Soumya Swaminathan, powiedziała w poniedziałek, że ludzie, którzy zostali zaszczepieni na COVID-19, „muszą zachować takie same środki ostrożności”, jak ci, którzy tego nie zrobili, „dopóki nie osiągniemy pewnego poziomu odporności stadnej”.

Swaminathan została zapytana, czy podróż międzynarodowa bez kwarantanny byłaby możliwa po masowych szczepieniach na koronawirusa. „Nie wierzę, że mamy dowody na temat którejkolwiek ze szczepionek, aby mieć pewność, że zapobiegnie ona zachorowaniu ludzi na koronawirusa i tym samym ograniczy możliwości jej przenoszenia” – powiedziała.

Dyrektor WHO, Mike Ryan, na tym spotkaniu zauważył, że „nie ma gwarancji wyeliminowania lub wykorzenienia choroby zakaźnej” – nawet w przypadku szczepionki, która ma wysoką skuteczność, tak jak te, które są wprowadzane.
„To dla nas bardzo wysoka poprzeczka, abyśmy mogli sobie z tym poradzić” – powiedział Ryan.

Źródło: Axios

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

3 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

dwadzieścia − 2 =