Rząd wygasza wiele branż. Kasyna nadal otwarte

Karol Kwiatkowski25 grudnia, 20205 min

Zgodnie z wydanym już rozporządzeniem od 28 grudnia do 17 stycznia ustanowiony został zakaz działania dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Zmiana nie dotyczyła kasyn, w których aktualnie może przebywać jedna osoba na 15 mkw. przeznaczonych dla klientów. Kasyna są czynne nieprzerwanie od maja.

Rozporządzenie zakazujące pracy kasyn od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 czeka na podpis premiera – wynika z informacji zawartych na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Ma ono wejść w życie w poniedziałek 28 grudnia.

Rozporządzenie wprowadza zakaz działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety oraz kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych. Ma to dotyczyć również tej działalności prowadzonej w ramach usług hotelarskich – zapisano.

Oprócz tego uregulowania rozporządzenie umożliwia też operatorom infrastruktury krytycznej i ich podwykonawcom wykonywanie w tym okresie niezbędnych prac oraz remontów w obiektach mających kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.

„Prace te i remonty są wykonywane zgodnie z przyjętym z wyprzedzeniem harmonogramem, a każde ich przesunięcie może wpłynąć negatywnie na ciągłość świadczenia usług w zakresie przesyłu energii elektrycznej, gazu ziemnego i ropy naftowej” – zapisano w uzasadnieniu.

Według oceny skutków regulacji taka zmiana przyczyni się do ograniczenia ryzyka wystąpienia epidemii związanej z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Zgodnie z wydanym już rozporządzeniem od 28 grudnia do 17 stycznia ustanowiony został zakaz działania dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Zmiana nie dotyczyła kasyn, w których aktualnie może przebywać jedna osoba na 15 mkw. przeznaczonych dla klientów.

We wtorek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zapewnił na Twitterze, że kasyna będą zamknięte, a temat ich funkcjonowania podczas obostrzeń między 28 grudnia a 17 stycznia poruszono na posiedzeniu rządu. Zapowiedział szybką nowelizację rozporządzenia.

Wcześniej o to, dlaczego kasyna nie zostały zamknięte, został zapytany w „Rozmowie Piaseckiego” Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera. – Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie – przyznał.

Jak mówił, „nie pracował nad ostatnimi regulacjami w tej sprawie”. – Najwyraźniej – jedynie tak mogę sobie to wytłumaczyć – zdefiniowano, że nie dochodzi tam [w kasynach – przyp. red.] do zbyt wielu zakażeń – powiedział Dworczyk.

 

Udostępnij:

Karol Kwiatkowski

Wiceprezes Zarządu Fundacji "Będziem Polakami" - wydawcy Naszej Polski. Dziennikarz, działacz społeczny i polityczny.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Koszyk