Posłowie PiS i jednocześnie lekarze: Tomasz Latos i Bolesław Piecha zaapelowali we wtorek do personelu medycznego o to, aby dać dobry przykład innym i zaszczepić się przeciw koronawirusowi. Koledzy, koleżanki szczepmy się – wezwali.
„Z tego miejsca wielki apel do naszych kolegów lekarzy, do całego personelu białego: dajmy dobry przykład tego, że warto, trzeba się szczepić, że to jest najlepsza ochrona, najlepsze zabezpieczenie nas wszystkich” – mówił Latos.
Wyraził jednocześnie przekonanie, że masowe szczepienie personelu medycznego „będzie stanowiło zachętę także dla tych wszystkich, którzy dzisiaj deklarują, że nie są pewni czy będą się szczepić”.
Również poseł Piecha wzywał medyków do zaszczepienia się. „To jest nie tylko wyraz odpowiedzialności, ale to jest również odpowiedź na te różnego rodzaju wątpliwości, które pojawiają się w przestrzeni publicznej” – powiedział. Wskazał jednocześnie, że szczepionki pozwoliły wyeliminować wiele groźnych chorób.
„Koledzy, koleżanki szczepmy się – nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki, ratownicy medyczni i cały personel służby zdrowia. To ważne żeby ten pierwszy etap szczepień, etap zerowy, był przeprowadzony jak najbardziej sprawnie” – podkreślił.
Piecha zwrócił uwagę, że zapewne część osób boi się szczepionki, ale – jak zauważył – eksperci z całego świata, w tym z WHO czy Europejskiej Agencji Leków podkreślają, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.
„Nie bójmy się, a na pewno za kilka miesięcy będziemy mogli po prostu spokojnie oddychać bez tych maseczek i bez witania się pięścią zamiast otwartą dłonią” – dodał Piecha.
Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała w poniedziałek o autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech.
Szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że 26 grudnia ma dotrzeć do Polski pierwsza partia szczepionek – ok. 10 tysięcy dawek. 27 grudnia rozpoczną się szczepienia, a pierwszą grupę zaszczepionych będą stanowić pracownicy służby zdrowia. Na przełomie grudnia i stycznia – jak informował szef KPRM – ma dotrzeć do Polski kolejne 300 tys. szczepionek, a w kolejnym tygodniu następne 300 tysięcy.
Rząd w miniony wtorek przyjął Narodowy Program Szczepień, którego celem jest doprowadzenie w 2021 r. do odporności populacyjnej. Szczepionki na Covid-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe.
Program szczepień zakłada cztery etapy przeprowadzania zabiegów. Podczas etapu „0” szczepienia otrzymają m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. (PAP)