ZagranicaW Londynie narasta panika związana z nowym koronawirusem

Paweł Skutecki20 grudnia, 202014 min

Dodatkowe patrole policji pojawiły się w niedzielę na londyńskich dworcach kolejowych, aby egzekwować zakaz opuszczania terenów objętych najwyższym poziomem restrykcji koronawirusowych.

To efekt scen, które miały miejsce na dworcach w sobotnie popołudnie i wieczór, gdy od razu po ogłoszeniu przez premiera Borisa Johnsona nowych restrykcji, tysiące osób postanowiło opuścić Londyn przed ich wejściem w życie. Jak pokazywały brytyjskie media, główne dworce kolejowe były całkowicie zatłoczone, a ludzie nie zachowywali bezpiecznej odległości.

„Było to zupełnie nieodpowiedzialne zachowanie, naczelny lekarz (Anglii Chris Whitty) wyraził się jasno, że ludzie powinni rozpakować swoje bagaże, jeśli je spakowali. Myślę, że to stosunkowo niewielka liczba, a zdecydowana większość w całej tej pandemii przestrzegała zasad, była odpowiedzialna i odegrała swoją rolę i chcę wszystkim za to podziękować” – mówił w niedzielę w stacji Sky News minister zdrowia Matt Hancock.

Zapytany przez BBC, czy policja może powstrzymać rodziny od wyjeżdżania z obszarów na poziomie 4, przed odwiedzaniem krewnych, Hancock powiedział, że policja będzie stać na straży nowych przepisów.

„Dodatkowi funkcjonariusze brytyjskiej policji transportowej są rozmieszczani w celu zapewnienia, żeby tylko ci, którzy muszą odbyć niezbędne podróże, mogli to zrobić bezpiecznie” – oświadczył minister transportu Grant Shapps.

W związku z rozprzestrzenianiem się nowej, bardziej zaraźliwej wersji koronawirusa, w sobotę po południu Johnson ogłosił wprowadzenie w Londynie oraz na części obszarów południowo-wschodniej Anglii nowego, czwartego poziomu restrykcji. Zgodnie z nim, opuszczanie domów jest możliwe tylko z uzasadnionego powodu, spotykanie się z osobami spoza własnego gospodarstwa domowego lub tzw. „bańki wsparcia” zostało ograniczone do jednej osoby na otwartej przestrzeni, a wszystkie sklepy poza sprzedającymi niezbędne produkty zostały zamknięte. Na obszarach na poziomie 4 nie będą możliwe żadne spotkania bożonarodzeniowe poza własnym gospodarstwem domowym. Restrykcje te weszły w życie o północy z soboty na niedzielę.

Jednak podobne sceny jak w sobotę – choć na mniejszą skalę – miały miejsce na dworcach i lotniskach także w niedzielę, gdyż w związku z wprowadzanymi przez kolejne kraje zakazami połączeń lotniczych, kolejowych i promowych z Wielką Brytanią wyjechać próbuje z niej wielu cudzoziemców. Zakazy takie wprowadziły już Holandia, Belgia, Włochy, Francja, Niemcy, Austria, Irlandia i Bułgaria.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

 

 

Udostępnij:

Paweł Skutecki

Jeden Komentarz

  • zdzicho

    20 grudnia, 2020 at 11:28 pm

    Moja przeglądarka z rozszerzeniem Coincidence Detektor pokazuje, że minister transportu (((Grant Shapps))) to parch, a pretendenci do angielskiego tronu to synowie żydówek.

    W skrócie: i Stany Zjudeczone i UK są żydowskie i trwa tam depopulacja.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

pięć × trzy =